Dom
Tematy

Tynki dekoracyjne ścian własnymi rękami

5 czerwca 2020

1191

Tynki dekoracyjne ścian własnymi rękami

Dawno minęły czasy totalnego deficytu generowanego radzieckiej epoki. Przecież wtedy wykończenie ścian w pomieszczeniu była sprawą intuicyjny i łatwy. Dzisiaj pojawiło się wiele różnych materiałów wykończeniowych:

 • płynne tapety;
 • w obliczu panele;
 • nowoczesne farby.

Ale tynki dekoracyjne – to prawdziwy przełom w technologiach budowy i naprawy. To absolutnie nie jest to tynk, który leżeć u podłoża pod tapety, a zupełnie nowy samodzielny materiał.

Najwyższej jakości tynku nie potrzebują dodatkowych zaleceniach. Dwa pokoje, nawet wykończone jednym i tym samym człowiekiem, przy użyciu tych samych materiałów i technologii, nigdy nie będą takie same. Każdy wyjątkowy, bo rysunek tynku na ścianie powtórzyć nie można. Z jej pomocą można tworzyć ciekawe efekty, trzeba tylko opanować niezbędny sprzęt. Powłoka jest bardzo wytrzymała na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Trudno go uszkodzić, ale jeśli to w jakiś sposób stało się – łatwo wyprać.

Tynk nieszkodliwy, nie wydziela szkodliwych związków chemicznych.

Ponadto, poprawia dźwiękoszczelny ścian. W sklepach taki materiał sprzedawany jest w postaci suchej, to produkowane na bazie spoiw. Jako wypełniaczy może być mała, piasek, kamienie lub włókna z dodatkami środków antyseptycznych, barwników, substancji zagęszczających. W tym artykule wyjaśnimy, jak wykonać dekoracyjny tynk ścian własnymi rękami, jakie metody i materiały istnieją, a także prezentujemy zdjęcia i video z instrukcjami.

Rodzaje

Warunkowo tynk dzielą się na:

 • fasada;
 • wnętrze.

Tynki elewacyjne tynk znacznie bardziej odporna na agresywne oddziaływanie środowiska i służy do zewnętrznych prac. Wnętrze z kolei dzieli się na:

 • mineralną;
 • d.;
 • lateks.

Istnieje także klasyfikacja według typu powierzchni, która powstaje w wyniku. Na przykład, pod "wałek", "futro", "rust", itp.

Porady

Właściwie każdy rodzaj tynku ma swoje własne cechy w nakładaniu. Na przykład, drogie "wenecką" tynk nakłada się w kilku warstwach, w sposób szczególny, wymagające gruntownych umiejętności zawodowych, można ją pokryć z góry woskiem. To nie na siłę początkujący, dlatego lepiej udać się do profesjonalisty.

Jeśli nadal chcesz zrobić remont własnymi rękami, lepiej wybrać tynk typu "kornik". Do jej nakładania wystarczy zwykły łopatki.

Praca z zwykłego tynku gangstera, nawet początkujący, przecież zepsuć powłoka ekstremalnie trudne. A zbyt starannie przygotować ściany nie ma potrzeby – to samo gładką wszystkie wady. To dekoracyjne tynki ścian też się da lot swojego projektanta myśli.

Przygotowanie ścian do wykończenia

Trzeba dokładnie oczyścić ścianę z resztek przeszłości powłoki (farby, tapety itp.). Отслоившиеся odcinki są kręcone, a szczeliny ścieśniać. Wystarczy pod tynk typu "kornik", ale "wenecka" i niektóre inne odmiany wymagają idealnie gładkiej powierzchni.

Po gruntowania i wyschnięciu powierzchni, należy zdecydować, czy cała powierzchnia ściany będzie pijany, lub jej część pójdzie pod inne powłoki.

Strefy różnych okładzin można podzielić za pomocą obraz taśmy samoprzylepnej lub okiennego uszczelki.

Minimalny zestaw narzędzi:

 • Szpatułki różnych rozmiarach.
 • Paca (drewniane lub z tworzywa sztucznego).
 • Metalowa prasować.
 • Pojemniki na zaprawę i wodę.
 • Wałek do faktury tynku.

Nakładanie

Roztwór należy przygotowywać zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, wtedy dostaniesz odpowiednią konsystencję. Przy czym trzeba przygotować taką porcję, żeby go wybrać za jednym razem, bo inaczej roztwór "sprzęgło" bezpośrednio do zbiornika. Jest to praca, nie tolerancyjny długich ma zarobku.

Nakładać tynk należy szpachelką. Gdy trochę zgęstnieje, można chodzić po nim pacą bez nadmiernego ciśnienia, tworząc żądany wzór. Lepiej poćwiczyć wcześniej na małej działce.

Dla stworzenia wyjątkowego terenu tyle szpachli, pacy i własnych rąk. Można korzystać z wszelkich dostępnych środków.

Najczęściej początkujący tworzą na ścianach deszczu różnych kierunków, koła, fale, skrzyżowane linie. Najbardziej proste w wykonaniu poziomy terenu. Można również użyć specjalnego ozdobny wałek, następnie nanieść wzór znacznie łatwiej.

Wszystko to trzeba robić w maksymalnym tempie, ponieważ warstwa tynku schnie bardzo szybko. Należy zwrócić szczególną uwagę na styków działek, aby uniknąć zwiotczenie.

Dalej, 15-20 minut, gdy ściana straci wilgotny połysk, należy za pomocą mokrej prasownicy lekko gładki terenu. Płynie pierwszy ruch należy stale czyszczone i zanurzyć w pojemniku z wodą.

Jeśli twoja ściana została przygotowana pod różne rodzaje powłok, taśmę w miejscach podziału stref należy usunąć przed całkowitym wyschnięciu tynku, później będzie trudniej, przy czym mogą pozostać drobne wady.

Po całkowitym wyschnięciu (zwykle jest to około 24 godzin), tynk trzeba taktować drobnym papierem ściernym, że usunie nadmiar.

Na tym wykończenie ściany przy pomocy tynku można uznać za zakończoną. Ale są ludzie, którym to nie odpowiada i chcą pomalować ścianę. W tym przypadku należy używać tylko wysokiej jakości farby, odporną na wilgoć, działanie promieni słonecznych i mechanicznych.

Podczas prac należy najpierw pomalować teksturowane obszary powierzchni, a dopiero potem gładkie.

Po wyschnięciu pierwszej warstwy należy nałożyć drugą warstwę farby.

Kornik

Do przeprowadzenia wykończenia elewacji jest coraz częściej wykorzystywany ozdobny tynk kornik. Spowodować ją może nawet czeladnik, co najważniejsze, zapoznać się z technologią i dokładnie się jej trzymać.

Zazwyczaj kornik używają do elewacji, ale ze względu na atrakcyjne faktury ten rodzaj tynku od niedawna stosuje się w aranżacji wnętrz, na przykład, w stylu eko.

Kornik stosowane do wykończenia powierzchni pionowych, ale jeśli masz doświadczenie w tej sprawie, to można nałożyć go nawet na suficie.

Przygotowanie ścian i podkład

Przed nałożeniem kornika trzeba kit powierzchni ścian, jeśli chodzi o sztukaterie na ścianach. Bardzo praktyczne nakładać kornik bezpośrednio na styropian, fabrycznie klejona do elewacji domu. Wyrównanie będzie sprowadzać się do niego szwów.

W celu uniknięcia pęknięć na połączeniach styropianowe należy stosować siatkę przy nakładaniu szpachli.

Aby osiągnąć właściwej przyczepności tynku do ściany należy użyć podkładu, w składzie której jest piasek kwarcowy, który zapewnia doskonałą przyczepność tynku do podłoża ściany.

Najbardziej popularny na rynku produkty firmy Ceresit. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej grunt pod tynki dekoracyjne, należy użyć znaczek CT 16.

Ściany pokryte farbą podkładową na krótko przed nałożeniem kornika. W temperaturze +20ºС gruntowany powierzchnia wyschnie w ciągu 30 minut. Zużycie składu – 150 g/m2.

Podkład lekko świeci przez spod tynku, dlatego jej kolor powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru podłoża. Aby to zrobić, należy po prostu odcień w odpowiedni kolor kornika odcień.

Jeśli kornik będzie nakładana na tynk cementowo-piaszczystą tynk, to w podkładowy powierzchni nie jest konieczne. Wystarczy zwilżyć ścianę za godzinę do nanoszenia podłoża. Aby osiągnąć maksymalną przyczepność, zwilżyć podłoże dużą ilością wody.

Produkcja roztworu

Na rynku można kupić gotowe mieszanki, to może być Ceresit CT 63 lub suchej mieszanki, którą trzeba będzie przygotować. Jeśli chodzi o ceny, to z ekonomicznego pozycji lepiej kupić suchą mieszankę, ponieważ jest to tańsze.

Aby przygotować z suchej mieszanki dekoracyjne tynk, trzeba wiertarka z naczynia z deszczownicą, woda i pojemnik do rozrabiania.

Kornik szybko schnie i nie można go mieszać z wodą. Więc rób małej partii, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w pracy z tynku.

Biorąc pod uwagę wartość marmuru, następuje obliczenie ilości kornika. Dla małej frakcji XS zużycie wynosi 700 g/m2, dla XL – 1700 g/m2, a dla XXL – 2000 g/m2. Aby styki były trudne do zauważenia wykonywać nanoszenie kornika na ścianę trzeba za jednym razem.

Tak więc, w celu przygotowania mieszanki wlać podanej na opakowaniu ilości wody w zbiorniku. Przy tym temperatura wody nie powinna przekraczać 15–20ºС. Wpisz suchej mieszanki do wody stopniowo, przy tym wymieszać skład wolnoobrotową z przystawką mikser. Zostaw gotowy tynk na 10 minut, a następnie wymieszać.

Odcień można tylko kornik na bazie akrylu, wszystkie inne rodzaje tynku lepiej malować na górze.

Nakładanie

Najważniejsze, przy nakładaniu kornika zaopatrzenie w skład powierzchni równomiernie. Można to zrobić metalową pacą, którzy mają długość 30 cm Nadmiar kornika można usunąć z niego łopatki o długości 10 cm.

Warstwa podłoża powinna odpowiadać wartości marmuru, czyli w granicach 2-3 mm. jest To ważny warunek, bo jeśli warstwa jest zbyt cienka, to będzie mocno postrzegane grunt, wskutek czego właściwości ochronne wykończenia będą degradują. No a jeśli warstwa tynku będzie zbyt gruba, to nie będzie widoczna faktura kornika i ucierpi wygląd elewacji/wykończenia wnętrz.

Ponieważ, jak już wspomniano powyżej, kornik schnie szybko, działać trzeba szybko. Aby powierzchnia ściany była możliwie równomiernej, lepiej nałożyć tynk na raz. Ale jeśli jest to niemożliwe ze względu na dużą powierzchnię ściany, to zdejmij pasek oklej taśmą i nakładać skład lekko skradanie się na taśmę. Następnie zdejmij taśmę, nie czekając do wyschnięcia tynku. Kontynuuj nakładanie tynku w ten sam sposób, dopóki nie zostanie pokryta przez nią cała ściana.

Rozcieranie

Najważniejszym etapem pracy – rozcieranie kornika. Od niego zależy jaki będzie ostatecznie wzór na ścianie. Tę pracę należy zacząć wykonywać zaraz po tym, jak tynk zacznie wysychać (około 20 minut). Jeśli dłoń do ściany, nie klei się, można przystąpić do tarcie, która jest wykonywana za pomocą plastikowej pacy.

Przy tarcie marmuru tworzą chaotyczne zagłębienia.

W ten sposób można uzyskać pożądany efekt:

 • "Baranek" – wzór powstaje dzięki krótkim koliste ruchy. Tak, na ścianie pozostają chaotyczne bruzdy, które wizualnie są podobne z wełny baranka.
 • "Deszczyk" – najbardziej powszechna metoda nacierania. Ona jest tworzony ruchami w górę i w dół. Tak, masz pionowy deszcz. Jeśli robić szlifowanie od lewego górnego rogu do prawego dolnego, to deszcz będzie skos. Aby kąt szlifowanie pozostał bez zmian, można zaznaczyć ścianę oklej taśmą.
 • "Dywan" – szlifowanie należy przeprowadzić поочередными ruchami góra-dół i prawo-lewo.

Jeśli nie możesz nałożyć tynk za jednym razem, to nie należy wycierać ją do samej krawędzi. Lepiej wykończone następną część ściany, a po starannie przetrzeć styki. W ten sposób można zrobić niezauważalne przejście.

Malowanie

Malować ściany można następnego dnia po nałożeniu kornika. Malowanie ma pewne zalety, колеровкой tynku. Po wyschnięciu podłoża bez colera można ostatecznie wyrównać warstwę papier ścierny. Tynk z колером wyrównywać w ten sposób się nie da, więc jak będą widoczne zacięty kawałki.

Malowanie daje więcej możliwości dla prac projektowych. Ten aspekt jest szczególnie istotne w przypadku korzystania kornika w aranżacji wnętrz pomieszczeń.

Bardzo efektownie wyglądają podkreślone ciemnym odcieniem rowki. Aby go osiągnąć, najpierw ściany trzeba pomalować ciemnym kolorze. Po tym jak warstwa farby wyschnie, nałóż drugi jaśniejszy warstwę farby. Przy czym drugą warstwę należy nakładać полусухим wałkiem. W takim razie farba nie wnika w rowki, i pozostaną ciemne na zdjęciu. Zużycie ścieralne wynosi 300 g/m2.

W celu zwiększenia osiągów ścian (jest to szczególnie istotne, gdy wewnętrzne wykończenie ścian), można pokryć je lakierem – błyszczącym lub z brokatem.

Kit

Przygotowanie do nakładania domowej roboty dekoracyjne, tynki wykonane z zaprawy, rozpoczyna się od określenia pomieszczenia, w którym będzie układany na ścianach. Od tego zależy wybór faktury, gromadzenie narzędzi, a nawet sposób mieszania składu.

Narzędzia i materiały

Tak więc, dla udanej dekoracji ścian szpachlą trzeba:

 • Szpachla.
 • Pojemnik do rozrabiania.
 • Szpachelka, kielnia.
 • Metalowa paca.
 • Budowlany mikser.
 • Folia do wzoru lub pakiet.

Obliczanie ilości materiału

Zrób pomiar ścian, co pozwala w przybliżeniu obliczyć ilość materiału do wykończenia. Pomoże ci w tym na opakowaniu przykładowe zużycie zaprawy. Dla oszczędności można kupić szpachlę w postaci proszku. Do produkcji roztworu w tym przypadku będziesz potrzebował:

 • 6 kg suchej zaprawy;
 • 200 g kleju PVA;
 • 2 l wody.

Rozsuń przykleiła się z wodą w jakiejś odpowiedniej pojemności. Można to zrobić za pomocą miksera. U ciebie powinna być jednolita masa. Następnie dodać do mieszanki PVA i ponownie doprowadzić ją do jednorodności.

Do wykończenia ścian w pomieszczeniach z niskim poziomem wilgotności można stosować tynki lub tynk cementowy tynk. A dla pomieszczeń o wysokiej wilgotności lepiej użyć cementu.

Przygotowujemy ściany

Jeśli ściany są uszkodzone, to wszystko сыплющиеся części trzeba oczyścić. Wszystkie zagłębienia należy zatuszować cementem. Tak, można wyrównać ściany. Jeśli powierzchnia jest niepewna, to na niej należy przykleić siatkę tynkarską, którą później kit.

Po tym jak warstwa szpachli wyschnie, wykończ go, aby powierzchnia była płaska. Następnie ściany należy elementarz. Użyj do tych celów skład głębokiej penetracji.

Nakładanie tynku domowej roboty

Nałożyć tynki dekoracyjne, wykonane własnoręcznie z szpachli, można na kilka sposobów:

 • Łuski. Nałożyć szpachlówkę grubości warstwy 3-5 mm, a następnie zrób pionowe pociągnięcia szpachelką, którzy mają szerokość 10 cm, Po tym jak skład wyschnie, można go pomalować na pożądany kolor.
 • Skała. Zacznij nakładać cienką warstwę szpachli z górnego rogu ściany. Warstwa powinna być około 3 mm. Następnie weź metalową płynie pierwszy ruch i umieść ją tak, aby jedna jego strona znajdowała się w powietrzu, właściwie nie dotykał do ściany. Nie odrywając ręce przeprowadzać proste linie w kit.
 • Jaskinia. Nałożyć szpachlę na ścianie, wyrównaj ją. Następnie sprężonym w którym kawałkiem folii zrób wzór, przyciskając go do ściany. Można to zrobić w inny sposób, dołączając do ściany укрывочную folię. Trzeba ją będzie oderwać od szpachli na dobę.
 • Z gór, ze szpachli. Wpisz na łopatki trochę szpachli, zrób nią nierówne obrysy. Przez 24 godziny szlifować ściany drobnoziarnistej papier ścierny. Jeśli chcesz usunąć tylko ostre rogi, to zrób to siatką. Ziemia powierzchni i pozwól jej wyschnąć. Kolor ścianę bazowym kolorem, po powierzchowne. Trzeba go od razu po nałożeniu lekko starta z wypukłych części tynku za pomocą wilgotnej ściereczki. Ostatecznie ściany należy pokryć woskiem/lakierem na bazie akrylu/złocenia.
 • Do stworzenia oryginalnego wzoru można użyć i inne znaczki z materiałów wtórnych. Na przykład, kawałki pianki, gałęzie, styropian, kwiaty, kawałki tkaniny, wałek, zwinięty tkaniny, szablony itp.

Po tym jak twój domowy ozdobny tynk wyschnie, kolor lub złamcie kolorowym woskiem.

W sumie nauka ta prosty i siłę nawet niedoświadczonemu "tynkarz". Jeśli zrobiłeś wszystko poprawnie, wnętrze domu zachwyca oryginalnością i oryginalność w ciągu długich lat.

Jeśli chcesz zamówić wykończenie ścian tynku, to zalecamy zwrócić się do specjalistów, ponieważ ceny tych produktów jest bardzo duża. Dowiedzieć się koszt tynku można na stronach internetowych firm produkujących dekoracyjnych powłok. Należy również zwrócić uwagę na wenecki tynk, świetnie nadaje się do malowania ścian.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn