Dom
Tematy

Rodzaje ciepłych podłóg. Ciepła podłoga pod różnymi wykładzinami. Zalecenia

31 maja 2021

805

Rodzaje ciepłych podłóg. Ciepła podłoga pod różnymi wykładzinami. Zalecenia

Gdy nadchodzi zimna pogoda, nic nie może równać się z luksusem ciepła pod stopami - zwłaszcza z samego rana. Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne, wygodne i zwalnia miejsce na ścianach. Jeśli chodzi o instalację, proces ten nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Jednym z powodów jest to, że grzejniki są zbędne przy zainstalowanym ogrzewaniu podłogowym. Oprócz rujnowania czystych ścian pokoju, grzejniki mogą zajmować cenną przestrzeń na ścianie. Usuń je i od razu masz miejsce na dodatkowe szafki nocne, szafy, sofę lub nawet drzwi.

Ogrzewanie podłogowe jest również niezwykle ekonomicznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, więc może pomóc Ci obniżyć koszty paliwa. Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników czy pieców na paliwo stałe, zapewnia maksymalny komfort dzięki równomiernemu i płynnemu rozprowadzaniu ciepła. W domu nie ma zimnych miejsc, a ponieważ większość ciepła jest skoncentrowana w dolnej części pomieszczenia, traci się bardzo mało ciepła.

Jeśli planujesz remont kuchni, jest jeszcze więcej powodów, aby wybrać ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe działa na niezależnym termostacie, więc jeśli Twój piec generuje dużo ciepła, możesz wyłączyć ogrzewanie w kuchni, ale pozostawić je włączone w pozostałej części domu. Pod względem czyszczenia, ogrzewanie podłogowe jest spełnieniem marzeń. Wyeliminowanie grzejników oznacza jedną powierzchnię mniej w kuchni, która przyciąga tłuszcz i zbiera kurz, a podgrzewana podłoga powoduje również mniejszy ruch powietrza. Mniejszy ruch powietrza to mniejszy ruch kurzu.

Systemy mokrego i suchego ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - systemy elektryczne lub "suche" oraz systemy wodne lub "mokre".

Systemy elektryczne są wygodniejsze w instalacji i mniej uciążliwe, ale ich koszty eksploatacji są wyższe, dlatego najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach, takich jak łazienki wyłożone kafelkami lub miejsca trudno dostępne.

Systemy wodne (mokre)

Ciepła podłoga wodna

Systemy wodne składają się z rur, które są zwykle podłączone do kotła i wykorzystują ciepłą wodę z systemu centralnego ogrzewania. Każdy kocioł o odpowiedniej mocy będzie odpowiedni do ogrzewania podłogowego, ale największe oszczędności zapewnią kotły kondensacyjne.

Woda jest pompowana przez plastikowe rury, które są ułożone na dolnej warstwie, zanim zostanie zainstalowana nowa, ostateczna podłoga. Większość plastikowych rur wodnych instalowanych w nowoczesnych systemach jest nietłukąca, więc nie ma ryzyka przecieków, ponieważ nie ma żadnych połączeń - a system jest zazwyczaj bezobsługowy.

Systemy mokre są droższe i wymagają więcej wyburzeń przy instalacji (zwłaszcza jeśli rury wymagają zmiany poziomu podłogi, aby je zmieścić). Niemniej jednak są one najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Ogrzewanie podłogowe tego typu obniża również koszty ogrzewania wody, ponieważ wykorzystuje wodę o niższej temperaturze niż standardowe grzejniki (około 40°C do 65°C, aby zapewnić temperaturę podłogi 23°C do 32°C).

Jest to najlepsza opcja do ogrzewania dużych pomieszczeń.

Systemy elektryczne (suche)

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Suche ogrzewanie podłogowe ma postać kabli grzewczych, czasem luźno splecionych w maty siatkowe, kabli płaskich lub wstęgowych albo folii grzewczych. Maty lub rolki są układane, łączone ze sobą, a następnie podłączane do termostatu i zasilania. Następnie na wierzchu układana jest podłoga.

Istnieją trzy rodzaje suchego systemu ogrzewania podłogowego: Luźny drut nadaje się do podłóg z kamienia lub płytek i jest idealny do pomieszczeń o nieregularnych kształtach, ze skośnymi narożnikami lub przeszkodami. Maty nadają się do podłóg kamiennych lub wyłożonych płytkami, jak również do dużych pomieszczeń o regularnych kształtach. System mat foliowych został zaprojektowany specjalnie dla laminatu.

Ogólnie rzecz biorąc, systemy elektryczne są tańsze w instalacji i nie wymagają tak wielu zmian w istniejącej konstrukcji podłogi. Pozwalają one również na szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu niż odmiany mokre, ponieważ są one bezpośrednim źródłem ciepła. Z drugiej strony, są one droższe w eksploatacji niż systemy mokre, które są bardziej ekonomiczne. Instalacja elektryczna ma sens ekonomiczny, jeśli jest zainstalowana w tym samym pomieszczeniu.

Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe

Systemy ogrzewania podłogowego stosowane są głównie w pomieszczeniach na parterze, ale tak naprawdę nadają się do każdego rodzaju konstrukcji podłogowej. Systemy mokre są najłatwiejsze do zainstalowania podczas budowy domu lub tam, gdzie można łatwo usunąć podłogę lub wykonać ją od nowa.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest prawdopodobnie bardziej odpowiednie dla istniejących pomieszczeń, ponieważ elektryczny system siatkowy jest bardziej płaski niż system mokry i nie wymaga drastycznych zmian w wysokości podłogi. Istnieją nawet systemy mat elektrycznych, które mogą być stosowane pod matami na istniejących twardych podłogach. Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej jest dodać instalacje elektryczne do pomieszczeń na wyższych piętrach.

Czy mogę zainstalować ogrzewanie podłogowe pod podłogą drewnianą?

Ogólnie rzecz biorąc, podłogi z litego drewna nie nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, chyba że producent określił inaczej. Dobrze zaprojektowane deski warstwowe, składające się z co najmniej trzech warstw drewna, są mocniejsze i bardziej niezawodne, a zatem mniej podatne na ruch, a większość z nich może być stosowana z ogrzewaniem podłogowym. Są one mało prawdopodobne, aby zmieniły się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności.

Każde drewniane odeskowanie zalecane do stosowania z ogrzewaniem podłogowym musi posiadać ograniczenie maksymalnej temperatury (zwykle 27° C), a wokół krawędzi należy pozostawić szczelinę dylatacyjną (można ją łatwo ukryć za pomocą listew przypodłogowych lub wykończeniowych). Przed zakupem należy zawsze skontaktować się z dostawcą podłóg i instalatorem ogrzewania. Wielu dostawców będzie polecać konkretną markę elektrycznego ogrzewania podłogowego i najlepiej jest skorzystać z ich porad.

Ogrzewanie podłogowe z innymi rodzajami podłóg

Wiele zależy od rodzaju podłogi. Niektóre rodzaje przeszkadzają w przenoszeniu ciepła, a inne je zwiększają. Płytki, laminaty oraz podłogi z litego i obrobionego drewna są dobre do przenoszenia ciepła (ale najpierw należy sprawdzić, czy drewniana podłoga ma zalecany maksymalny poziom temperatury).

Dywan

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane z prawie wszystkimi rodzajami pokryć podłogowych, nawet z wykładziną dywanową, pod warunkiem, że wykładzina i podkład mają opór cieplny mniejszy niż 2,5 tog. Większość rodzajów wykładzin ma opór cieplny mniejszy niż 1 tog.

Kamień, ceramika, łupek i terakota

Czas potrzebny do ogrzania podłogi zależy od grubości płytek. Grubsze płytki kamienne potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć optymalną temperaturę, ale gdy już ją osiągną, nie ma różnicy w jakości ciepła między grubszymi i cieńszymi powierzchniami podłogowymi.

Winyle i laminaty

System ogrzewania podłogowego może być stosowany z wysokiej jakości płytami winylowymi i laminatami. Jednak nie wszystkie laminaty i winyle są kompatybilne z tym rodzajem ogrzewania, dlatego przed instalacją zaleca się konsultację z producentem podłogi lub instalatorem ogrzewania.

Zalecenia przed montażem ogrzewania podłogowego

1. Przed rozpoczęciem pracy należy zasięgnąć porady specjalisty

Profesjonalna konsultacja pomoże Państwu obliczyć pożądaną temperaturę, wysokość sufitu, potencjalne straty ciepła oraz rodzaj wymaganego pokrycia.

2.  Czy planują Państwo jakieś naprawy lub modernizacje?

Wodny system ogrzewania podłogowego najlepiej jest zainstalować podczas remontu lub budowy, na wczesnym etapie prac. W przeciwnym razie trzeba będzie usunąć istniejącą podłogę i położyć nową - najlepiej jastrych, gdy kładziemy podłogę na wierzchu, lub dodać podłogę pływającą, aby pomieścić rury. Podnosi to poziom podłogi, co z kolei wpływa na listwy przypodłogowe i oznacza konieczność zmiany konfiguracji drzwi. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie bardzo płytkich rur o średnicy mniejszej niż 20 mm. Niskoprofilowe i lekkie supercienkie systemy mogą być stosowane na powierzchniach podłogowych. Niektóre wzory mają głębokość zaledwie 15 mm, co eliminuje konieczność wymiany listew przypodłogowych, ościeżnic drzwiowych i schodów.

3. Zwróć uwagę na izolację

Aby ogrzewanie podłogowe było najbardziej ekonomiczne i energooszczędne, Twoja nieruchomość musi być odpowiednio zaizolowana. Aby zapobiec stratom ciepła i zapewnić, że ciepło jest kierowane ku górze, pod systemem należy przewidzieć miejsce na izolację. Należy pamiętać, że jeśli mieszkasz w domu z pojedynczą szybą, może być konieczne połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikami, aby wytworzyć wystarczającą ilość ciepła.

4. Zastanów się, gdzie będą umieszczone elementy sterujące

W instalacjach wodnych należy upewnić się, że jest miejsce na elementy sterujące (wystarczy szafka). Każde pomieszczenie ogrzewane ogrzewaniem podłogowym powinno mieć swój własny zawór. Mogą one jednak znajdować się w tym samym miejscu, razem z regulatorami czasowymi.

5.  Czy mogę to zrobić sam?

Dostępne są zestawy do samodzielnej instalacji, ale instalacja wodnego systemu ogrzewania podłogowego jest dość czasochłonna i skomplikowana. Dlatego zaleca się, aby instalację przeprowadził profesjonalista. Sprawdzi on, czy kocioł ma wystarczającą moc do obsługi systemu, ustawi zegary i zawory regulacyjne.

Elektryczne systemy suche to inna sprawa. Pod warunkiem, że postępujesz zgodnie z instrukcjami, instalacja suchego systemu jako samodzielnego produktu jest wystarczająco łatwa. Należy jednak skorzystać z usług wykwalifikowanego elektryka w celu podłączenia kabli lub mat do sieci energetycznej. Każda domowa instalacja ogrzewania elektrycznego powinna być również podpisana przez elektryka.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn