Dom
Tematy

Jak zrobić trawnik na dachu

8 grudnia 2020

550

Jak zrobić trawnik na dachu

Pojęcie "żywa dach" pojawiła się niedawno, pod koniec XIX wieku w Paryżu. Roślinność na dachu tak spodobał się ludziom, że teraz każdy może zorganizować u siebie takie cudo. Projektanci wykorzystują specjalny termin "zielony dach", która coraz bardziej zyskuje na popularności i dystrybucja na terenie całej Europy, a nasz kraj nie jest wyjątkiem. Dlatego, jeśli pojawiło się pragnienie, aby wyposażyć zielony zakątek, to warto zapoznać się z tym artykułem, w którym rozpatrzona informacja o tym, jak zrobić trawnik na dachu własnymi rękami. Zdaniem specjalistów, należy uzbroić się w cierpliwość, małym budżetem, a także dużą chęcią i wtedy wynik ciebie zadowoli.

Zalety i cechy zielonego dachu

Oprócz tego, że ten element na dzień dzisiejszy jest krzykiem mody, a każdy człowiek marzy, aby wyposażyć go u siebie, jest jeszcze szereg zalet zielonej dachu:

 • Oszczędność powierzchni. Żywa dach – jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają działki lub jest on zbyt mały. Jeśli dach solidnie wzmocniona, to dla trawnika będzie można spokojnie chodzić, ćwiczyć jogę lub odpoczywać.
 • Ekologia. Wszystkie materiały, które są używane do budowy i montażu pokryć dachowych przy podgrzaniu uwalniają się szkodliwe substancje, ale jeśli ją położyć zielony dywan, to ten problem zostanie anulowana.
 • Wytwarzanie energii elektrycznej. Jeśli finanse pozwolą, to oprócz trawnika na dachu można zainstalować panele słoneczne, które będą zaopatrywać dom w energię elektryczną, co prowadzi do znacznych oszczędności zasobów.
 • Absorpcja wilgoci. Praktycznie cała wilgoć, która dostaje się na dach w czasie deszczu będzie wsiąknąć w grunt, a przy dobrej izolacji nie można się martwić o przebiegu dachu.
 • Długowieczność. Przy odpowiednim doborze roślin dla ogrodnictwa dachu można kilka razy przedłużyć żywotność dachu, ponieważ jest wystarczająco duża warstwa będzie chronić go przed wpływem promieniowania uv i opadów atmosferycznych.
 • Dodatkowa izolacja cieplna i akustyczna. Dzięki krajobrazu całej powierzchni dachu można od razu zauważyć, redukcja szumów, dochodzące z ulicy, a także komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

Tak jak promienie słoneczne będą rozgrzać trawnik, podkład, a dopiero potem na dachu, to w pokoju w domu nie będą się nagrzewać, a w letnie upały będzie tworzona komfortowy mikroklimat.

W filmie pokazano stopniowo budowa zielonego dachu:

Główne rodzaje zielonych dachów

Zanim angażować się w rozwój krajobrazu dachu należy zapoznać się z gatunkami roślin dachów.

Rozległy – lekki wariant, w którym wykorzystuje się niewielka warstwa gruntu, o wysokości do 15 cm Przy wyborze roślin, mają pierwszeństwo, tani w utrzymaniu i nie wymagające szczególnej pielęgnacji. Krajobrazu projektanci polecają wiecznie, rozprzestrzeniając się dywan. Opcja ta jest idealna do lekkich konstrukcji dachu letniego domu, altany, garaże.

Intensywny – zaawansowany wariant, podczas którego trzeba mocno wzmocnić krokiew system, aby rozbić na dachu, ogród-trawnik, ścieżki, a nawet altaną. Posadzone krzewy, małe, ozdobne lub egzotyczne drzewa, jest oświetlenie. Grubość podkładu powinna być nie mniejsza niż 1,5 m, aby system korzeniowy dobrze się rozwijała.

Płaskie lub rozbił dachu. Idealnym miejscem do zakładania trawnika jest płaski dach, na którym można zorganizować intensywny wariant krajobrazu. Na dwuspadowym dachu również pięknie będzie wyglądać prosty trawnik.

W wielu nowoczesnych budynkach mieszkalnych i biznesowych centrach dach owiana intensywnej zieleni z basenem. Do opracowania takiego projektu niezbędna jest pomoc specjalisty.

Prace przygotowawcze

W pierwszym etapie należy przeprowadzić wzmocnienie całego dachu domu, aby była w stanie wytrzymać duże obciążenia. Wtedy trzeba zabezpieczyć powierzchnię różne kompozycje według rodzaju gruntów lub środki hydrofobowe. W celu zabezpieczenia materiału przed działaniem gleby oraz dużej wilgotności umieszczony ochrona roota folię, a do tego będzie zabezpieczeniem przed wypadnięciem gruntu w dół.

Przy wyborze podkładu warto dać pierwszeństwo płodny substrat, w którym rośliny będą szybko kiełkować. Warto również korzystać z geowłóknina, która podzieli drenaż i gleby, aby nie mieszały się.

Jeśli dach ma duży kąt nachylenia, należy użyć geosiatki, które zapobiegają zacinanie się wzrostu warstwy w dół. Kupić je można w sklepach specjalistycznych.

Instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia roślinnego dachu

Tak jak trawnik na dachu nie jest to nowa technologia, to można śmiało powiedzieć, że na dzień dzisiejszy do jej tworzenia używane są wyłącznie z trwałych i bezpiecznych materiałów, a proces montażu jest dość prosta.

 • Do zakładania trawnika na dachu wymaga solidnej podstawy w postaci listew lub betonowego stropu, więc jeśli masz dach pokryty dachówką, to należy ją rozebrać. Płaska i równa płyta również się nie nadaje, wymagany jest minimalny spadek 5-10°, aby nadmiar wilgoci odchodzili do rynnie.
 • Po tym można przystąpić do głównych warstw. Najpierw układa się ochronna hydroizolacji, która nie przepuści wilgoci z opadów i nawadniania do środka domu. Folię lub płynnej gumy stawią się na powierzchnię dachu i mocowane za pomocą wkrętów.
 • Następnym krokiem będzie ułożenie warstwy izolacji, który składa się z korek płyt. Są one umieszczone między sobą na styk, za pomocą specjalnego kleju.
 • Na wierzchu izolacji lozko ochronę przed tworzenie korzeni, które dość aktywnie rozwijają się w dobrym gruncie, a więc mogą uszkodzić dach. W specjalistycznych sklepach można znaleźć materiały hydroizolacyjne z ochroną od korzeni.
 • Aby woda powoli i stale napędzany rośliny, wymaga warstwę drenażu. Do tych celów używa keramzyt, który można znaleźć w każdym sklepie i kosztuje niedrogo. Również zadomowił się filtrowanie z geowłókniny, aby drenaż nie zatkany.
 • Do zatrzaśnięcia gruntu używają paka, która spowolni całą glebę. W większości przypadków stosuje się plastikową geosiatki z małym ciężarem.
 • Przy wyborze gleby należy dokładnie zbadać wszystkie rośliny, które rosną na dachu. Zwykły trawnik wymaga niewielkiej warstwy do 10 cm. Nie zapominaj, że odpowiednia podstawa musi być porowate i lekkie.

Warstwa hydroizolacji musi być jak najbardziej trwały, lepiej położyć go w dwóch warstwach. Jeśli gdzieś pojawi się wada, to go trzeba wyremontować na całej powierzchni. Przy wyborze mchu zieleni na dachu można pominąć warstwę z ociepleniem, ponieważ roślina ta wykonuje wszystkie funkcje izolacji termicznej.

Jeśli wcześniej nie pojawiały się pytania, jak założyć trawnik na dachu, to po przeczytaniu tego artykułu żadnych trudności nie powinny powstać. W ten prosty i niedrogi sposób można zmienić wygląd dachu domu jednorodzinnego. W ten sposób można zaoszczędzić na materiałach do budowy dachów i przy tym chronić dom przed opadami atmosferycznymi i promieniowaniem uv.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn