Dom
Tematy

Jak usunąć tapetę ze ściany

29 marca 2021

829

Jak usunąć tapetę ze ściany

Remont w domu lub mieszkaniu, to zawsze jest kłopotliwe. Należy usunąć starą powłokę, aby sprawnie nałożyć nową. Nie ma znaczenia ani rodzaj poprzednio używanych tapety, ani rodzaj kleju. Nowy materiał dekoracyjny trzeba kleić na czystej, płaskiej, zagruntowaną ścianę.

W tym artykule przyjrzymy się, jak usunąć tapetę ze ściany na różne sposoby. 

Wilgotne sposób

Wilgotne sposób demontażu starego pokrycia jest uważany za najbardziej higieniczne i bezpieczne dla zdrowia. W pomieszczeniu brak kurzu, a pozostałości kleju po usunięciu znacznie szybsze i czystsze. Potrzebujesz podgrzewana woda i atomizer. Jeśli atomizer nie nadaje się zwykła gąbka.

Zacznij pracować z placu pod sufitem i dobrze nawilża ścianę do listew przypodłogowych. Im grubsza warstwa wklejony wcześniej tapety, tym dłużej proces ich nawilżania. Gdy woda jest wchłaniana i klej zmoknie, weź łopatkę i zacznij usuwać rozmoczony materiał. Tam, gdzie warstwy tyle źle, zwilżyć powierzchnię jeszcze raz. Nie spiesz się przetworzyć całą powierzchnię ściany raz. Niewielką ilość wody i szybko wysycha i nie ma czasu nasączyć starej powłoki, a zbyt wiele spływa w dół.

Traktowanie starych tapet wodą należy przeprowadzić małych placów. Oddzielić stary materiał należy ze spoiny. Szczególną ostrożność jest wymagane w czasie pracy w terenie urządzeń elektrycznych. Lepiej wyłączyć na czas dopływ energii elektrycznej.

Ciepła lub gorąca woda znacznie szybciej wnika w podłogowa i osłabia klej. Jak by ci się chciało dokończyć pracę szybko, spieszyć się nie należy. Tynk na ścianie po zdjęciu starszego dekoracyjne powłoki musi pozostać nienaruszone.

Aby zrobić małe nacięcia lub dobrze zarysować, stosować tapety tygrys. Tak, woda jest o wiele lepiej i szybciej przenika do podłoża.

Tradycyjne sposoby

Wiele osób uważa, że nie wszystkie stare tapety trzeba zdejmować. Taka pozycja dotyczy głównie dobrze trzymać się na ścianach tapety, nawet wtedy, gdy ich wygląd wymaga wymiany. Nigdy nie można być na 100% pewnym, że nowe tapety nie spadną razem ze starymi. Ponieważ zawarte w klej roztworze woda przenika w starej warstwy i będzie to ciężkie, co stanie się przyczyną zniszczenia swoich planów.

Główna zasada naprawy — nieaktualne dekoracyjna zdejmujemy koniecznie.

Do usuwania tapet w tradycyjny sposób potrzebne metalowe szpatułki o różnej szerokości. Wybierz narzędzia nie z okrągłymi krawędziami, a z ostrymi. W sklepach sprzedaje się specjalny płyn, który pomoże łatwo i szybko pozbyć się wyblakłe i podarta tapety. Nie chce korzystać z żadnych środków, nadaje się zwykła ciepła woda.

Rozpoczęty przez usuwania starego pokrycia posuwają się szybko i sprawnie, jeśli stosuje parowa mop. Jeszcze kup wałek z kolcami i ostry nóż. W zależności od tego jaki rodzaj tapety trzeba będzie usunąć i z jakiej powierzchni, narzędzia w zestawie będą się zmieniać. W celu ułatwienia procesu usuwania wykorzystują substancje chemiczne.

Do pracy zwykle trzeba:

  • Pojemnik z ciepłą wodą.
  • Gąbka.
  • Taśma do prac malarskich.
  • Średniej wielkości wałek z wygodnym uchwytem.
  • Nóż do płyt kartonowo-gipsowych.
  • Wytrzymała folia do pokrycia podłogi.
  • Tapety tygrys.
  • Atomizer.

Przed rozpoczęciem prac usuwania starego dekoracyjnego materiału, zamknij folią pół wzdłuż ściany. Folię należy przymocować taśmą. Izolować urządzenia elektryczne oklej taśmą. Pomoże to zapobiec przedostaniu się do nich wody.

Tapety flizelinowe

W składzie tego rodzaju na pewno są włókna syntetyczne, charakteryzujące się szczególną wytrzymałością. Wodoodporna warstwa na powierzchni materiału jest główną przeszkodą podczas usuwania tapety ze ściany. Najpierw zrobić nacięcia, a potem zacząć delikatnie nawilżać ścianę. Robić to lepiej gąbką, dobrze dociskając ją w miejscach wykonanych cięć.

Zostaw zwilżonej powierzchni ściany na kwadrans, teraz stare wyblakłe tapety z flizeliny dobrze odstają i są usuwane.

Tapety winylowe

Żadnych trudności w usuwaniu winylu materiału nie występuje. Materiał dekoracyjny stanowi papierowym, szkieletowy z folii winylowych. Najpierw tapeta tygrysem lub ostrym nożem zrobić jak najwięcej cięć, a potem zwilżyć ciepłą wodą. Poczekaj 20 minut. Widać, że to stary klej zaczął się rozpuszczać.

Pod sufitem zrób przekrój poziomy na pasie. Za pomocą łopatki delikatnie oddzielić górę pasma i zacznij śmiało ciągnąć ją w dół. Dzięki chlorek winylu pokrycia tapety nie pękają. Masz mniej śmieci i bardzo szybki postęp pracy. Jeśli nagle na ścianie pozostały niewielkie fragmenty papieru bazowego, zwilż je wodą i usuń.

Istnieje wiele rodzajów tapet winylowych, charakteryzujące się najwyższą gęstością. Takie tapety lepiej strzelać, nie spiesząc się, w poszczególnych warstw. Do pracy trzeba przygotować metalową szczotkę i tapety tygrys. Najpierw należy usunąć warstwę ochronną, następnie usunąć folię z pomocą dysków samoostrzące się.

Zmywalne tapety

Z tym widokiem tapety trzeba trochę się pomęczyć. Do zdejmowania wierzchniej warstwy myjących tapety wysiłku stosować nie trzeba. Zwilżyć ciepłą wodą i po 20 minutach zdjąć maruder warstwę.

Dolna warstwa wilgoci nie boi się i tutaj zwykle moczenia się nie nadaje. Trzeba wziąć w ręce skrobak lub pasek rolki i robić wycięcia na pierwszym. Teraz skorzystaj z wodą. Trzeba, aby woda jak najlepiej się pod pokrycie.

Jeśli wynik nie do końca satysfakcjonuje cię, potrzebuję łaźni ściągacz. Oczywiście, taka narzędzie nie u wszystkich, ale można znaleźć wyjście. Dzisiaj żelazko parowe są w każdym domu. Spróbuj przyłożyć go do tapet, wynik jest świetny.

Płynne tapety

Może nie warto się spieszyć z usunięciem płynnych tapet? Dekoracyjne powłoki nie służyć przez jeden rok. Spróbuj go po prostu zaktualizować za pomocą lateksowej farby.

Nadal postanowili usunąć płynne tapety? Dlatego jakie to tapety, zależy sposób ich usuwania ze ściany. Materiał z kawałkami wiskozy może być stosowany nie raz i usuwa się bardzo łatwo. Zwilżone wodą i delikatnie szpachelką zdjęli.

Gdy płynne tapety przypominają tynki dekoracyjne, do ich usunięcia używają szlifowania do pisania. Niektóre rzemieślników kręcą takie tapety ręcznie, za pomocą szpatułki, skrobak i ciepłej wody.

Procedura jest podobna do poprzednich. Najpierw zwilżoną materiał dekoracyjny, a potem wyjąć. Jeśli do wody dodać środek gruntujący CT-17 firmy Ceresit, proces pójdzie szybciej. Po usunięciu płynnych tapet na ścianę będzie szpachlowanie.

Usuwamy tapety z płyt gipsowo-kartonowych

Zdjąć tapety z ściany z płyt gipsowo-kartonowych będzie trudne.

Po zdjęciu tapety z płyt gipsowo-kartonowych nie wolno uszkadzać górnej warstwy papieru na samym materiale.

O wiele łatwiej usunąć tapety będzie, jeśli ściana z płyt gipsowo-kartonowych została wstępnie pokryta jest masą szpachlową. Sprawnie i szybko usunąć tapetę w tym przypadku pomogą środki chemiczne, solvent stary klej.

Nie wolno mocno moczyć stare tapety, aby nie zakłócić wierzchnia warstwa płyt gipsowo-kartonowych.

Tapety na nieprzetworzone suchej zabudowy kręcą również za pomocą kleju do tapet niskiej jakości. Aby ten klej całkowicie wysechł, trzeba dużo czasu. Nałożyć obfitą warstwę rozcieńczonego kleju i poczekać, aż tapety pod nim zaczną puchnąć. Teraz można zabrać się do pracy.

Niedawno zajmowali się naprawą i nakręcony stare tapety ze ścian. Może masz jakiś swój sposób pracy? Podziel się swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami, pozostawiając komentarze do artykułu.

 

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn