Dom
Tematy

Jak zainstalować spłuczkę do toalety?

14 maja 2021

1131

Jak zainstalować spłuczkę do toalety?

Łazienka jest integralną częścią każdego nowoczesnego domu. Do instalacji spustowego zbiornika należy podejść poważnie. W tym artykule opowiemy o rodzajach spustowego zbiornika i jak ustawić zbiornik na kiblu.

Wybór zbiornika i spustowego sprzętu

Aby montaż zbiornika został wykonany prawidłowo, należy zwrócić szczególną uwagę na wybór spustowego sprzętu i samego zbiornika. Chociaż tutaj większych problemów może nie wystąpić. W większości przypadków toalety sprzedawane są w komplecie ze zbiornikiem, więc należy po prostu wybrać rozmiar i kształt. Ale w niektórych przypadkach zbiornik trzeba kupić oddzielnie. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jak wiadomo, istnieją trzy rodzaje pojemników. Różnią się one między sobą metodą odpływu: zawór górny nie pływający boczny z zaworem pływakowym i podobny do drugiego dolny.

Aby system działał prawidłowo, należy dodatkowo zainstalować armaturę, która będzie regulować przepływ wody i jej zejście. System ten znajduje się w pracę mechanicznie.

Jeśli zdecydujesz się na stary model zbiornika zainstalować nowoczesną armaturę odpływową, to zrobić to się nie uda. Nowoczesne baczki tylko różnią się w swojej konfiguracji.

Rodzaje i cechy zabudowy

W sklepie hydraulicznym można znaleźć trzy rodzaje zbiornika. Między sobą różnią się one według rodzaju i metody montażu:

 • Oddzielny zbiornik z wc.
 • Zbiornik na półce.
 • Zabudowany zbiornik.

Rozważmy standardowe urządzenia spustowego zbiornika:

 • armatura wylotowa,
 • zaślepka,
 • mechanizm uzupełniania wodą i regulacji napełniania: korek zawór, system zasysania armatura, pływak i zawór kulowy,
 • przycisk lub poprzeczny.

W każdym kupionym zbiorniku będzie właśnie taki zestaw mechanizmów. Teraz szczegółowo analizuje etapy montażu zbiornika.

Bardzo przydatna wideo, który pomoże ustawić armaturę odpływową i zainstalować zbiornik poprawnie:

Instalacja oddzielnego zbiornika od toalety

Proces pracy jest następujący:

 • Na ścianie obchodzony jest wysokość, na której będzie wisiał zbiornik.
 • Wysokość powinna odpowiadać długości rury, która będzie łączyć zbiornik z wc.
 • Standard jest używany rury spustowe o średnicy 32 mm.
 • Po ułożeniu w ścianie wywiercone są otwory w odpowiednich miejscach, i zbiornik mocuje się kołkami. Często łączniki idzie w komplecie ze zbiornikiem, więc nie spiesz się go kupować.
 • Po montuje się ruszt armatura.
 • Na końcu pracy należy sprawdzić, czy cały mechanizm w celu wykrycia wycieku.

W tym procesie nie ma nic trudnego, ważne jest, aby wykonać wszystkie czynności w odpowiedniej kolejności.

Zbiornik na półce

Ten rodzaj zbiornika montowane bezpośrednio na sedes, który ma specjalną półeczkę. Dla tego między zbiornikiem i półką układa się specjalną gumową uszczelkę (mankiet). Musi być wysokiej jakości, gdyż od niego będzie zależeć szczelność konstrukcji. Zazwyczaj do takich celów służy miękki elastyczny materiał, który w dotyku przypomina gumę. Ważne jest, aby upewnić się, że mankiet jest odpowiedni formularz. W niektórych modelach zbiornika mankiet może być owalne, w innych — okrągły.

Szczególną uwagę należy zwrócić powierzchni półki wc. Na niej powinny być odpryski, pęknięcia, dziury. Po montażu uszczelnienia mankiet zbiornik musi szczelnie przylegać do półce. Wszystko to należy to sprawdzić przed ostateczną instalacji zbiornika.

Aby zwiększyć jakość połączenia mankiet, zaleca się, aby użyć silikonowego. Stosuje się go cienką warstwą na półce wc i ułożyć na mankietach.

Następnie spojrzeć na wewnętrzne otwory zbiornika. Muszą się dokładnie pokrywać się z otworami na półce wc. Przez nich zakładane śruby mocujące. Śruba z dwóch stron musi być wyposażony w uszczelki gumowe. Za pomocą klucza, delikatnie dokręcić nakrętkę.

Nie zapomnij umieścić gumową uszczelkę. W przeciwnym razie doprowadzi to do rozłamu zbiornika lub nieszczelności. Gumową uszczelką musi być wyposażony i wąż z podawaniem wody do zbiornika.

Na samym końcu pozostaje zamontować pokrywę. Po zakończeniu prac sprawdzić zbiornik, wpisując w niego wodę. Kilka minut nie spuścić wodę, w ten sposób będziesz mógł sprawdzić szczelność konstrukcji. Podczas opróżniania należy zwrócić uwagę na półce, często w tych miejscach tworzy się płynąć. Jeśli wykryto nieszczelność, to należy ją usunąć. W większości przypadków trzeba zdjąć zbiornik i ponownie zainstalować mankietów.

Jeśli wszystko działa prawidłowo, to znaczy, że świetnie poradził sobie z zadaniem instalacji zbiornika na półce wc.

Zabudowany zbiornik

Wpuszczone baczki tylko dzięki kompaktowej stały się najbardziej popularne w ostatnich latach. Taka zbiornik całkowicie różni się w swojej budowie od zwykłych pojemników. Wykonany jest z materiałów polimerowych. Sam zbiornik jest zamocowany na metalowej ramie i ustawia się na najgorszą ścianę.

Jego montaż nie jest taki prosty, w przeciwieństwie do dwóch sposobów opisanych powyżej. Z tego powodu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego montażu, która znajduje się poniżej:

 • Głównym wymogiem, który wnosi do instalacji wtyczki zbiornika, to ścisła hierarchia. Można to sprawdzić poziomie.
 • Rama wykonana z metalu, mocuje się do ściany kołkami. Jeśli w ścianie ukryć konstrukcję nie można, to stelaż montowany na podłodze, a z bloków buduje się rynna.
 • Przed montażem zbiornika należy przeprowadzić kanalizacyjne i wodociągowe rury. Powinny one być hodowane na odpowiedniej odległości.
 • Aby zapobiec skraplaniu się wody na zbiorniku, należy przeprowadzić prace na izolacji termicznej.
 • Gdy wszystkie części konstrukcji zamontowane i zamocowane, instalacje podłączone i działają, zabudowany zbiornik zamyka płyt gipsowo-kartonowych blachą. W arkuszu wstępnie odbywa się trzy otwory do odprowadzania wody z beczki, do odprowadzania wody z kibla i do przycisku. Dodatkowo mierzalne otwory wsporników, na których jest zainstalowany miska sedesowa.
 • Po podłączeniu sprawdź każdy mechanizm na wytrzymałość i szczelność.
 • Po montażu napełnić zbiornik wodą i wylać wodę.

Niektóre wbudowane modele pojemników mają dodatkową funkcję — dozowanie. Przycisk spustowy zawsze znajdują się dwa przyciski. Na przykład, jeden spuszcza wodę o pojemności sześciu litrów, druga — w dziewięciu litrów. W rezultacie, oprócz oszczędności miejsca w łazience zabudowany zbiornik pozwala zaoszczędzić zużycie wody.

Przydatna wideo pomoże ci lepiej zrozumieć wszystkie funkcje technologii montażu.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn