Dom
Tematy

Jak spuścić wodę z bojlera

24 grudnia 2020

5877

Jak spuścić wodę z bojlera

W mieszkaniach, domach i domkach letniskowych często ustawiają zbiorcze podgrzewacze wody, dzięki którym mieszkańcy mogą być dostarczone z ciepłą wodą. Jeśli chodzi o apartamenty, to korzystanie z kotła w nich wymagana tylko w okresie letnim, po wyłączeniu ciepłej wody w celu przeprowadzenia prac sezonowych w zakresie napraw komunikacji. W domach nie są, na ogół, scentralizowane oprogramowanie ciepłą wodą, dlatego kotły te są używane niezależnie od sezonu. Istnieje kilka powodów, kiedy trzeba spuścić wodę z urządzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak spuścić wodę z bojlera. O tym będzie mowa w artykule.

W tym filmie, można wyraźnie zobaczyć, jak wykonać odpływ wody z bojlera:

Powody, dla których trzeba spuścić wodę

Przed spływem wody z podgrzewacza, upewnij się, że prowadzenie to wydarzenie naprawdę konieczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy robi to niepożądane. O sytuacjach, w których trzeba i nie trzeba spuszczać wodę i pogadamy dalej.

Kiedy trzeba

Jeśli musisz pozostawić kocioł na okres zimowy w nieogrzewany pomieszczeniu, to wodę z bojlera trzeba spuścić. Rzecz w tym, że woda, już przy temperaturze od +5 ºC zaczyna się krystalizować. Jeśli w zbiorniku podgrzewacza powstaje lód, to istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia.

Samodzielnie odprowadzenie wody, wykonywać naprawę bojlera lub wymiany jakichkolwiek części zamiennych można dopiero po upływie okresu gwarancji. Wykonać te prace można, tylko jeśli spuścić wodę ze zbiornika.

Przed czyszczeniem kamienia zbiornik też trzeba opróżnić z wody. Powtarzanie tej procedury należy wykonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Ale, jeśli jakość ogrzewanej wody poniżej średniej, to przeprowadzić czyszczenie podgrzewacza należy częściej.

W zbiorniku z osadem na dnie woda się grzeje gdzie wolniej. A to oznacza, że będziesz płacić więcej pieniędzy za energię elektryczną ze względu na wzrost energii. Ta sama zasada działa w przypadku obsługi każdego urządzenia do ogrzewania wody.

Kiedy nie trzeba

Jeśli chcesz wyłączyć urządzenie na lato, czyli na ciepły sezon, nie wiążą się z niskimi temperaturami, to odprowadzenie wody z niego nie ma potrzeby. To nawet nie jest wskazane, ponieważ zbiornik podgrzewacza bez wody jest bardziej podatny na korozję. Ponadto, jeśli po urlopie tak się stanie, że można zapomnieć o braku zawartości w zbiorniku, a następnie włącz go, on po prostu się spali.

Powiedzmy, że miałem wyłączony kocioł jakiś czas i woda w nim zastój. W takim przypadku wcielać go nie trzeba. Po prostu przejdź przez zbiornik zimnej wodzie kilka razy.

Zbiornik zaleca się przepłukanie raz na 2-3 miesiące. Można to zrobić, przejdź przez niego około 100 l zimnej wody.

Jeśli podgrzewacz wody z innego gwarancji, to lepiej nie spuszczać z niego wodę na własną rękę. Rzecz w tym, że jeśli w przyszłości trzeba będzie obsługa urządzenia pracownikami serwisu, to po twojej twórczości amatorskiej, nie będą brane pod uwagę działanie karty gwarancyjnej. A za usługę trzeba będzie zapłacić. Jeśli trzeba usunąć awarię, to skontaktuj się z centrum serwisowym, a nie wymyślać jak zrobić wszystko samemu.

Jeśli chciał rozebrać kocioł z ciekawości, to chyba nie warto. Pamiętaj, sprzęt agd i przygody pojęcia niezgodne.

Różnice śliwka w zależności od konstrukcji

Producenci kotłów wypuszczają na rynek urządzenia, które mają swoje własne cechy konstrukcyjne. Warto zauważyć, że w instrukcji obsługi podgrzewacza znajduje się instrukcja odpływu wody. Dalej przyjrzymy się niuanse przy wykonywaniu drenażu na przykładzie popularnych modeli kotłów.

Термекс

Przed dokonaniem odpływu wody z podgrzewacza Термекс zapoznać się na dołączonej do urządzenia instrukcji, jeśli, oczywiście, że nie kupili B/w urządzenie. Nawet jeśli tak, to nie rozpaczaj. Poniżej opisano, jak wykonać odpływ wody z bojlera Термекс:

 • Odłącz urządzenie od zasilania.
 • Zamknąć zawór, przez który w kocioł wchodzi zimna woda.
 • Spuścić wodę. Aby uniknąć poparzenia lepiej poczekać aż ostygnie.
 • Aby zresetować wewnętrznego ciśnienia w zbiorniku, otwórz zawór na zasilaniu ciepłej wody w mieszalniku, który jest najbliżej bojler.
 • Jeśli woda już szkła, to zamknąć zawór mieszacza.
 • W miejscu podawania wody na dole zaworu zwrotnego odkręcić nakrętki. Najłatwiej to zrobić za pomocą klucz klucza.
 • Następnie do uwolniony przyłącza należy podłączyć przewód elastyczny, z pomocą którego będziesz mógł spuścić resztki wody do kanalizacji.
 • Po odkręceniu nakrętki przyłącza do zbiornika trafi powietrze, a woda wycieka przez wąż.

Jeśli woda z zbiornika już szyby, włączyć zimnej wodzie, a następnie przepłukać zbiornik.

Ariston

Co do odłączenia od sieci elektrycznej, to przy odłączanie energii bojlera Ariston wszystko odbywa się podobnie, jak i podczas pracy z grzejnika wody Термекс. Krok po kroku instrukcje dotyczące odpływu wody:

 • W górnej części baterii odkręcić zaślepki.
 • Zamknąć dopływ zimnej wody. Zamknij zawory miksera, a po zdejmij wąż z prysznica.
 • Na wejście/wyjście rury przekręcić zawór i plastikowe nakrętki.
 • Zdejmij pokrywę baterii, a następnie odkręć śrubę. Po trzeba zdjąć uchwyt mieszacza i uszczelki.
 • Odłączyć obudowę od wewnątrz część zbiornika. Należy pamiętać, że nie chce zejść do końca. Rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić box zbiornika.
 • Dotrzyj do zaślepki i otwórz ją. Przez ten otwór i płynąć w dół woda.
 • Podczas spuszczania wody, bojler Ariston musi znajdować się w pozycji pionowej.

Gorenje

Zasada odpływu wody z bojlera od firmy gorenje jest podobny z powyższymi wydarzeniami. Jak uważa najpierw należy odłączyć od urządzenia. Następnie otworzyć zawór na mieszalniku, zaworu ciepłej wody.

Po tym, jak gorąca woda płynąć w dół, do kranu, która składa zimnej wody, podłącz wąż. Przy tym zwrotny koniec skieruj się do najbliższego odprowadzanie ścieków albo w odpowiedniej objętości pojemnika.

Po otwarciu kranu odpływu i dopływu powietrza do zbiornika, podgrzewacz wody zacznie się wyludniać. Wszystko to zajmie ci około 10 minut.

Jeszcze jeden wariant odpływu wody z bojlera Gorenje – przez zawór bezpieczeństwa. To, oczywiście, najprostszy sposób, ale jeśli czas jest droższy, to lepiej spuścić wodę w sposób opisany powyżej. Tak jak woda przepływa przez zawór bezpieczeństwa bardzo długo.

Niektóre modele podgrzewaczy wody nie są wyposażone w specjalne pole na zaworze głównym. Jeśli tak jest i w twoim przypadku, to znajdź wewnątrz zaworu sprężynę i wyciśnij ją rurką. W żadnym wypadku nie odkręcać zawór.

Jak widać z tego artykułu, spuścić wodę z bojlera nie jest zbyt trudne. Ale przed upływem okresu gwarancji robić to niepożądane. Jeśli masz pytania, to pisz je naszemu ekspertowi. Komentarze można pisać na końcu artykułu.

Wideo

 

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn