Dom
Tematy

Jak rozpoznać ścianę nośną?

7 listopada 2020

2450

Jak rozpoznać ścianę nośną?

Podczas wykonywania naprawy, często pojawia się pragnienie, aby przeprowadzić radykalne zmiany w zakresie przebudowy budynków mieszkalnych. W takim razie rodzi się pytanie: jak określić ścianę nośną, której nie można dotknąć? I aby się nie pomylić, proponujemy rozważyć kilka sposobów, jak się tego dowiedzieć. Także ten artykuł będzie interesująca dla tych, którzy planują wykonywać prace remontowe, a mianowicie wyznaczenie komunikacji utajoną metodą.

Definicja

Pod ścianą nośną oznacza konstrukcja, na której opiera się strop następnego piętra. Również takie ściany można wymienić kolumny lub belkami, które obsługują wszystkie struktury.

Jeśli w trakcie naprawy prawidłowo określić ścianę nośną, to w przypadku jej naruszenia w budynku mogą pojawić się pęknięcia, w najgorszym wypadku – strop może się zawalić.

Główne postanowienia

Określić, ściana nośna przed tobą, czy nie, można na kilka sposobów. Na przykład, w zależności od lokalizacji. Wszystkie ściany zewnętrzne są zawsze przewoźnikami, a także te, które znajdują się od strony klatki schodowej. Mogą to być ściany, które graniczą z sąsiadami. Ponadto, można określić jej grubości i z czego jest zrobiona. Jeśli korzystasz z cegły, to konstrukcja nośna w takim razie będzie więcej niż 380 mm. jeśli chodzi o konstrukcji żelbetowej, to 140-200 mm, a w przypadku monolitycznych ścian ściana nośna będzie wynosić 200-300 mm i więcej. Znaleźć konstrukcję nośną można i układania płyt stropowych. Wszystkie ściany, które znajdują się prostopadle do powierzchni, są przewoźnikami. Choć jest w domu, gdzie istnieją wyjątki od tej reguły, na przykład, czeskie budowy.

To podstawowe zasady, które pomogą ci określić, które z ściany nośne, a które nie. Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo, gdzie i jakie ściany w panelu domu, chruszczowa, cegły i w solidnej domu.

Domy

Przegrody w panelu domu zazwyczaj mają grubość w granicach 80-100 mm. może Ona być wykonana z beton gipsowy. Co do ściany nośnej, to może być grubość 140, 180, 200 mm. Jeśli po pomiarze ściany jej grubość wynosi mniej niż 120 mm, to zdecydowanie jest przegroda. Ale zwróćcie uwagę na fakt, że w niektórych domach panel ściany są otynkowane. Dlatego należy brać to pod uwagę podczas pomiarów. Chociaż w większości przypadków warstwa tynku nie przekracza 50 mm, a więc istotnego wpływu to nie miało. Ale najlepiej w miejscu pomiaru brać za podstawę wyłącznie grubość ściany.

Domy murowane

Grubość ścian w ceglanych budynkach powstaje przy murze. Na przykład, standardowy cegła ma szerokość 120 mm. Jeśli murowanie odbywa się w dwóch rzędach, pomiędzy nimi znajduje się szew około 10 mm. Odpowiednio grubość takiej ściany wynosi 250 mm. Jeśli ściana jest wyłożona w trzy rzędy, to jej grubość będzie 380 mm i tak dalej.

Najprostsza metoda określenia ściany nośnej – pomiar. Ściany 80, 120 lub 250 mm są przegrodami. Odpowiednio grubość ściany 380, 520 mm i więcej zawsze jest nośna. Również należy pamiętać przy pomiarach warstwę tynku i inne materiały wykończeniowe.

W niektórych ceglanych domach mogą być drewniane stropy. Dlatego ściany nośne mogą mieć mniejszą wartość.

Chruszczow

Ściany nośne w takich budynkach stanowią schemat ich trzech nośnych (kolor zielony) i poprzecznych (kolor niebieski) ścian, na schemacie wyglądają tak:

Przy tym ściany działowe, oznaczone na niebiesko są również przewoźnikami na schody.

Jak widać w tym przypadku obowiązują standardy. Konstruktywna schemat w chruszczow lub stalinka się nie zmienia, chociaż w tym przypadku układ mieszkania może się różnić.

Szukamy ścianę nośną w solidnej domu

Co do monolitycznych budowli, to układ w nich może być bardzo różny. Grubość ścian tutaj również może być różne, to i 200, 250, 300 mm i więcej. Jeżeli zmierzona przez ciebie ściana ma 200 mm grubości, to najprawdopodobniej jest to przegroda. Jeśli więcej niż 200 mm, to nie jest to gwarancją, że przed tobą jest ściana nośna. Najbardziej metody jej określenia, to znaleźć dokumentację projektową lub skonsultować się z inżynierem z firmy inwestora. W monolitycznych domach dla przegród są używane bloki o różnej grubości, to wszystko wyjaśnia.

Przewidywane prace przy rewitalizacji

Tak więc, wykonując przebudowę mieszkania, mogą pojawić się pytania dotyczące tego, czy można oczyścić ściany nośne. Warto od razu powiedzieć, że jest nieprawidłowy pełna jej demontaż, gdyż może to doprowadzić do zniszczenia konstrukcji. Jeśli zrobić podobną przebudowę samowolnie, to na jej odbudowę musiał wydać większą kwotę, plus do tego istnieje ryzyko otrzymania kary. Zasada ta odnosi się do migracji ściany nośnej.

Jeśli o całkowitej rozbiórki lub przeniesienia mowy, a chcesz zrobić otwór, to wykonać taką pracę jest możliwe. Jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i najlepiej zwrócić się do organizacji projektu. W tym przypadku, jeśli chcesz spędzić te lub inne instalacje utajoną metodą w takiej ścianie, to zrobić poziome lub pionowe bruzdy zabronione, zgodnie z decyzją Rządu w Moskwie. Jednak wykonywać wiercenie jest możliwe. Zwłaszcza, gdy chodzi o instalacji elementów złącznych, takich jak kołek lub przeprowadzenie rur kanalizacyjnych, wentylacji lub rur kanalizacyjnych przez ściany.

Jak widać istnieje szereg ograniczeń, które odnoszą się do ścian nośnych. Mamy nadzieję, że z tego artykułu, masz odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić układ ścian nośnych.

 

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn