Dom
Tematy

Jak rozmieścić oprawy punktowe na suficie

30 listopada 2020

1486

Jak rozmieścić oprawy punktowe na suficie

Integralną częścią każdego pomieszczenia jest sufit. To właśnie on jest logicznym dopełnieniem wnętrz. Aby zrobić na suficie akcent, należy dokładnie przemyśleć oświetlenie, a także dobrać odpowiednie źródła światła. W ostatnim czasie coraz większe znaczenie uzyskują reflektory. O tym, jak rozmieścić oprawy punktowe na suficie, zostaną omówione w tym artykule.

Podstawowe zasady i kryteria

 • Tak jak reflektory wyposażone są w bliskiej odległości do sufitu, to one nie powinny różnić się wysokim wskaźnikiem ciepła. Maksymalny wynik wynosi 40 W do pułapu z folią PVC i 60 W – dla tkankowego płótna. Jeśli mówimy o lampach halogenowych, to wskaźnik będzie zmniejszona, a mianowicie 20 i 35 W, odpowiednio.
 • W dużych pomieszczeniach, np. w sypialni lub salonie, punktowych opraw będzie za mało, dlatego w centrum musi być zainstalowany żyrandol. Tak jak to odległość od powierzchni sufitowej, można ją wyposażyć w mocniejszymi lampami. Przy tym punktowe źródła światła wystąpią w roli separatorów pomieszczenia na strefy lub wypełni przestrzeń łagodnym rozproszonym światłem.
 • W razie potrzeby organizacji wysokiej jakości oświetlenia bez głównego źródła światła, eksperci zalecają, aby rozważyć montaż opraw oświetleniowych z zewnętrznym układem. W tym przypadku będą one oświetlić dużą powierzchnię, a przy tym będzie zapewnione chłodzenie.
 • Preferowanie halogenowych, zaleca się oczywiście ich ściemniacz urządzeniem płynnej regulacji jasności światła. Korzystać z tych urządzeń do świetlówek energooszczędnych nie można, tak jak są, albo będą całkowicie wyłączyć, albo szybko ulegną zniszczeniu.
 • Dokładnie zmierzyć odległość. Od żyrandole do pułapu powinno być nie mniej niż 15 cm, od punktowego oprawy do folii PCV – nie mniej niż 20 cm
 • Na planie strefowo oświetlenia dobieramy obrotowe lampy. W ten sposób pomieszczenie będzie podzielona jest na kolorowe strefy, a na powierzchni sufitu nie będzie wyparcia.
 • Poprawnie wykonywać obliczenia potrzebnej ilości lamp sufitowych. W tym celu wykonaj takie proste zalecenia: na jeden punktowy lampa powinna spaść do 2 m2 sufitowego przestrzeni. Tak, do pokoju o powierzchni 25 m2 , należy około 15 elementów.

Lampy zewnętrzne mogą być wyposażone w bardziej wydajne żarówki o mocy 75 W, jeśli jest to dozwolone przez producenta lampy.

Dobieramy właściwe położenie

Aby szybko rozwiązać ten problem, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • przeznaczenie lokalu lub pomieszczenia: przedsionek, korytarz, salon i kuchnia;
 • geometrię i wymiary pomieszczenia w całości;
 • maksymalne oświetlenie naturalnym światłem (uwzględnia parametr w ciągu dnia);
 • konieczność podział przestrzeni na strefy;
 • korzystanie wyłącznie punktowych opraw lub włączanie żyrandole.

Najczęściej zagospodarowania przestrzennego wymagane w dużych pokojach, a także w kuchni. To właśnie tutaj należy wyróżnić strefę gotowania i jej odbioru.

Kolejnym nie mniej ważnym kryterium jest kolor wykończenia. W przypadku jasnych odcieni ilość źródeł światła sztucznego można zmniejszyć, a w ciemnym lub zbyt mocnym wnętrzu będą potrzebne dodatkowe reflektory.

Oświetlenie w głównych pomieszczeniach

Każde pomieszczenie ma swój cel, więc planować rozmieszczenie źródeł światła, należy do nich indywidualnie.

Salon

To jest główny pokój w domu lub mieszkaniu, więc powinny być tak oświetlone. Na środku sufitu powinna pokazać duży i piękny żyrandol, a słabe punktowe źródła światła umieszczone na całym obwodzie. Jeśli wyłączyć żyrandol, to lampy, umieszczone na krawędziach pułapu, dadzą stonowane efekt oświetlenia.

Łazienka i wc

Zainstalować wiele źródeł światła, zarówno w łazience, jak i w łazience, nie musisz. Najczęściej wystarczy tylko 10 elementów, które zostanie podkreślona utworzony wnętrze i przeznaczy wszystkie detale wystroju. Przeprowadzać zabiegi wodne będzie również komfortowo. Lepiej nie eksperymentować i zainstalować urządzenia w tej samej odległości od siebie.

Sypialnia

Tutaj wystarczy, miękkiego światła, tak jak do czytania książek zazwyczaj używają kinkiety, które są ustawione po obu stronach łóżka. W małym pokoju najlepiej ukryć lampy za listwy i gzymsy. To pozwoli uzyskać dodatkowy efekt – optycznie powiększyć przestrzeń.

Korytarz

Schemat lokalizacji punktowych opraw oświetleniowych na suficie w korytarzu będzie w pełni zależeć od kształtu pomieszczenia. Na przykład, w wąskim pokoju będzie wystarczająco jednego szeregu z 3-5 lampy, a jeśli ona kwadratowa – to dwóch rzędach po 4 lampy.

Jeśli chodzi o małych pomieszczeniach, warto dokładnie przeanalizować możliwość montażu punktowych opraw nie tylko na suficie, ale również na innych przedmiotach. Na przykład, w kuchni, aby zaznaczyć obszar roboczy, można przeprowadzić instalację pod szafek.

Jak widać, w projektowaniu, jak i w każdym twórczej rzeczywistości, nie ma precyzyjnych kryteriów i parametrów. Wszystko będzie w pełni zależeć od preferencji i fantazji. Wystarczy skorzystać z podanych w artykule porad , aby osiągnąć nie prostego oświetlenia funkcjonalnego elementu, który zmieni wnętrze nie do poznania.

 

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn