Dom
Tematy

Jak prawidłowo zrobić drenaż domu? Schemat odwodnienia domu

8 czerwca 2020

11195

Jak prawidłowo zrobić drenaż domu? Schemat odwodnienia domu

Urządzenie drenażu na działce w pobliżu domu, pomaga zapobiegać spłukiwanie gleby, powstawanie nadmiaru wilgoci, poprawić oddychalność gleby (gleba staje się bardziej suche, luźne, zachowując przy tym swoje składniki odżywcze). Budowa drenażu doskonale przyczynia się do wzrostu poziomu żyzności gleby i ochrony domu przed nadmierną wilgocią. Każdy właściciel domku kraju lub podmiejskiego domku myśli o urządzeniu kanalizacji, ponieważ wiadomo, że fundamentem każdego budowli nawet na stosunkowo niewielkiej głębokości (1,5–2 m) regularnie narażone na negatywne działanie wód gruntowych, co w efekcie może doprowadzić do zniszczenia fundamentów budynku.

Drenaż domu schemat

Rodzaje drenażu fundamentów

Najbardziej tradycyjne i tanie metody, urządzenia odwodnienia są stare, dobre rowu. Taka metoda jest charakterystyczny dla płaskiego terenu i nizin, czyli tam, gdzie trudno jest zrobić ukłon dla odpływu wody. Do braku rowów melioracyjnych odnoszą je brak reprezentacji i to, że są zniszczone wraz z upływem czasu, zarośnięty i zarastają.

Oprócz dawnych rowów, znane są jeszcze dwa podejścia do urządzeń odwadniających zastosowania systemów:

  • Powierzchowny łatwy drenaż. Do jego urządzenia należy zrobić wstępną układ działki, w tym pracy w tworzeniu pochyleń od budynków, wykopów i rowów. Montowanie powierzchniowego odprowadzania wody odbywa się w pewnej odległości od budynków.
  • Dokładniej to łatwy drenaż. W tym przypadku stosuje się specjalne rury i materiały pozwalające wyposażyć drenaż w bezpośrednim sąsiedztwie fundamentów ścian budynku (na obwodzie).

Do tej pory ściana głęboki drenaż fundamentów jest uważany za najbardziej skuteczny. Jego podstawową funkcją jest zabezpieczenie przed zalaniem fundamentów domu i jego pomieszczeń piwnicznych.

Drenaż systemu lokalizacji rur są podzielone na następujące rodzaje:

  • Wyprofilowane (do ochrony fundamentów domu);
  • Ścieżce (dla ochrony fazy);
  • Dwuliniowy;
  • Pojedyncza linia.

Popularna jest dopasowana system kanalizacyjny. Rury posiadają na obwodzie elementu budowli, wystarczająco blisko do wszystkich zewnętrznym stronom fundamentów domu. W tej kanalizacji obejmuje faliste perforowane rury, specjalne urządzenia do zrzutu wody i studnie odwadniające. Wokół perforowanej rury tworzony jest filtr z żwiru i piasku. Usztywnienia przyczyniają się do wzrostu współczynnika bezpieczeństwa w przekroju poprzecznym na całej długości rur cienkościennych, co pozwala im, pozostając lekkie, odporne na przyzwoite obciążenia na głębokości 10m. Urządzenie rur odwadniających powinno odbywać się z niewielkim spadkiem.

Nowoczesne rury drenarskie wykonane są z polichlorku winylu o średnicy od 5 do 20cm. Perforacja rur odwadniających nie pozwala na przenikanie do wnętrza materiału, używanego do posypania systemu odprowadzania wody. Powierzchnia otworów nie powinna przekraczać 0,5% od powierzchni rury. Dzięki szeregu zalet, które pojawiły się nie tak dawno temu na rynku budowlanym tworzyw sztucznych rury drenarskie radykalnie wpłynęły na urządzenie systemów odwadniających. Rury z tworzywa, rury wytrzymałe i lekkie, elastyczne i jednocześnie sztywne. Układanie kanalizacji z rur PVC można na głębokości 8m. Ponieważ drenarskie, rury z tworzyw sztucznych, będąc na ziemi, są w pełni zabezpieczone przed działaniem promieni słonecznych, to znacznie zwiększa okres użytkowania polimerowego drenaż (ponad 50 lat).

Głębokość urządzenia drenażu zależy od twoich wymagań do obniżenia poziomu wód gruntowych, a także rodzaj i systemem odprowadzania wody. Często wystarczy i powierzchniowego odprowadzania wody, ważne jest, aby tylko dobrać izolację przeciwwilgociową i dobrze ją zastosować. Hydroizolacja jest również stosowany do uszczelniania połączeń szwów i połączeń rur i studzienek.

Do posypania drenaż dobrze nadaje się granitowy tłuczeń lub żwir.

Kamień kruszywo piaszczysto-żwirowej mieszaniną nie jest odpowiednie do posypania drenaż, ponieważ pod wpływem wody mogą zdobyć pustki gruntu i otwory w rurach. Wymiary filtra cząstek stałych powinny być większe o ponad 10 razy wielkości cząstek gruntu.

Zastosowanie studni odwadniających – to obserwacja sprawnej pracy odprowadzanie i oczyszczanie odwadniających tras.

Lokalizacja studzienek powinny być zgodne z punktami zmiany średnicy, kierunku i nachylenia rur odwadniających. Zazwyczaj są one umieszczone w najniższym punkcie bramkowe.

Drenarskie, studnie są reprezentacjami konstrukcje z plastikowych elementów. Wewnątrz studni pokryte warstw żwiru i piasku lub połamanych cegieł, a na powstałej warstwy układane są darń, którą trzeba chronić zasypki od edukacji warstwy mułu. W technologii nadmiar wody, rozładowany odpływu dobrze, muszą iść w dolne gruntowych przez warstwy zasypki, albo wypompowanie za granicy działki zabudowy rur spustowych pompą.

Eksperci zalecają jednocześnie z drenaż pracami wykonać montaż różnego rodzaju sieci inżynieryjnych.

Polecamy artykuły:

  • wiercenia studni pod wodę rękami;
  • jak znaleźć wodę na działce do studni.

Wideo

Zobacz, jak prawidłowo zrobić drenaż działki:

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn