Dom
Tematy

Jak prawidłowo umieścić łupek

29 listopada 2020

417

Jak prawidłowo umieścić łupek

Czym przykryć dach? To pytanie jest aktualne dziś, jak nigdy, bo rynki zapewniają niespotykaną wcześniej dostatek pokrycia dachowego, w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Rozróżnia się je pod względem kosztów i jakości, także przy zakupie zwraca się uwagę na to, jak będzie łatwy montaż i ile to zajmie czasu. Do kategorii "tanio i szybko" można przypisać łupek. Jednak należy wiedzieć, jak prawidłowo umieścić łupek, aby uniknąć możliwych kłopotów podczas eksploatacji budynku.

Dzisiaj arkusze z azbestu są szeroko stosowane w regeneracji pokryć dachowych jak w budynkach mieszkalnych, jak i w budynkach gospodarczych typu. Materiał ten produkowany jest w różnych kolorach, o różnej jakości i, odpowiednio, w różnym przedziale cenowym. Ale nie należy mylić go z ondulin, który również ma fali, ale różni się materiałem, jest stosowany przy jego produkcji.

Często cena i jakość odgrywają dużą rolę przy wyborze pokrycia dachowego, a mniejszą uwagę przywiązuje się do jakości układania łupku, oszczędza się na pracy. Coraz więcej osób nie zwraca się do specjalistów, a robią dach samodzielnie i często naruszają zasady układania.

Od tego, czy zawarta łupek, zależy trwałość dachu, dlatego należy zwrócić większą uwagę technologii i kolejności montażu.

Przygotowanie

Najpierw należy zainstalować kanalizacji, tak jak w przypadku gotowego dachu bardzo trudno je dołączyć. Najważniejsze w całej przygotowaniu — instalacja wysokiej jakości poszycie dachu. Aby zaoszczędzić, nie można zrobić pełny szkielet, a zrobić kratkę z równych odstępach czasu. Na pewno warto wziąć pod uwagę standardowy rozmiar wybranego łupku, aby kratka nie była mniej więcej tych wymiarów. Po zainstalowaniu skrzynie można układać cement azbestowy arkusze.

Położyłem się dodatkowej warstwy termoizolacyjnej podań, np. folii lub papy sprawi, że dach jest bardziej wytrzymała i trwała..

Metody instalacji łupku

Najczęstsze sposoby układania:

  • W sprzeczności
  • Ze zbieżnością krawędzi.

W pierwszym przypadku, łupek układa się na fali poprzedniego. Jest to jeden z najprostszych sposobów, dlatego stosuje się go najczęściej. Ale w końcu na krawędzi dachu krawędź nie będzie równa, trzeba będzie przyciąć, co pociąga za sobą zbędny wydatek materiału. Przy układaniu ze zbieżnością krawędzi materiał zużywa się najbardziej ekonomiczny sposób, ale praca jest bardziej pracochłonne.

Cechy pracy

Falisty łupek przybija się specjalnymi łupek gwoździ z dużą paznokci. Istotny jest również podłożyć pod paznokci krążek z papy. Tak łupek pewnie i mocno trzyma się i będą trwać długo, będzie mniej przepuszczać wilgoć, lepiej wytrzymać obciążenie warunków pogodowych.

Aby nie zniszczyć blachy, gwoździe należy wbijać na fali, a nie na dołkach, więc nie pęknie. Skrajne arkusze łupku trzeba dodatkowo mocować dużą ilością łączników.

Jeśli trzeba przyciąć arkusz łupku, wygodniej jest korzystać z szlifierka, a nie zwykłą piłę. Tak kawałek będzie bardziej płaski, bez wyszczerbień i odprysków.

Co ciekawe, zgodnie z nowymi wymaganiami Unii europejskiej dla krajów, które chcą przyłączyć się do niego, mieszkalne i budynki przemysłowe powinny być pokryte metalem lub płytkami ceramicznymi, ale nie łupkiem. Takie nietypowe wymagania związane z tym, że azbest, z którego wykonane są pokrycia dachowe blachy, jest uważane za szkodliwe dla zdrowia człowieka. W tym samym czasie to nie przeszkadza budowlanych zespoły z powodzeniem stosować go w budownictwie domów i tymczasowych obiektów.

Należy wziąć pod uwagę teren i roślinność na terenie budowy. Przy silnych wiatrach pod zakłady łupków mogą się liście i nasiona, co stworzy problemy z czasem. Gromadzenie liści będą tworzyć wilgotne obszary, a nasiona mogą kiełkować i wzrastać arkusze łupku. W końcu dach może zacząć przeciekać, co pociąga za sobą naprawy i nieplanowane wydatki. Jeśli łupek przybity poprawnie, to będzie trwało długo, i nie będzie żeton z powodu silnego wiatru.

Styki górnych arkuszy łupku, ułożonego z obu stron krokiew systemu należy zamknąć się na spacer. Mogą to być wyroby z mocnych desek, cementu lub giętych arkuszy żelaza. Na skrajny w dachu blacha z boku mocno przybity wiatrowa prasowania. Im wnikliwiej uszczelnione wszystkie stacje dokujące szwy, bardziej zabezpieczyć dach.

Specjaliści pracujący z łupkiem przez dłuższy czas i posiadające specjalne umiejętności w pracy z cement azbestowy kartkami, zapraszamy do dyskusji artykułu i wymianę przydatnych informacji w komentarzach.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn