Dom
Tematy

Jak pomalować baterię grzewczą lub kaloryfera starego typu?

22 listopada 2020

568

Jak pomalować baterię grzewczą lub kaloryfera starego typu?

Niezbędnym elementem w domu są grzejniki. Jeśli farba na nich wyblakłe i są nabrzmiałe, to z trudem ozdobić dom. W przypadku wolnych środków stare baterie można wymienić na nowe. Ale, jeżeli taka realizacja dużej zakupu nie jest możliwe, to można po prostu przemalować baterii. Do tego celu stosuje się specjalne farby.

Na czym polega zadanie farby? Jest przeznaczony do ochrony powierzchni baterii przed korozją, nadać im pożądany odcień koloru i poprawić ich wygląd. W zeszłym rury i baterii barwione wyłącznie w kolorze białym. W dzisiejszych czasach wszystko się zmieniło, i malować baterii można w dowolny pożądany kolor. W artykule skupimy się na wyborze farby do grzejników, a także technologii ich późniejszego malowania.

Narzędzia i kolorowanie skład

Tak więc, do malowania powierzchni grzejników trzeba takie narzędzie:

 • nóż do usuwania peelingiem farby;
 • papier ścierny, specjalny zmywacz lub metalowa szczotka do usuwania starej farby;
 • zestaw malarskich, pędzli w różnych rozmiarach;
 • szmaty do czyszczenia powierzchni z kurzu i brudu;
 • wałek małej mapie, aby pomalować baterii między żebrami.

Do farb i emalie, przeznaczonym do malowania baterii, spełniać pewne wymagania. Powinny one chronić metal przed korozją, nie żółkną z upływem czasu i odporne na wysokie temperatury tryby.

Takie wymagania spełnia kilka rodzajów emalii:

 • Wodno-rozproszone farby akrylowe długo zachowują kolor, nie ma ostry nieprzyjemny zapach, szybko schną.
 • Alkidowe emalie trwałe, wytrzymują do +90° C, odporne na ścieranie. Brak składu w tym, że on ma ostry zapach, który utrzymuje się dość długo po aplikacji. Ponadto, z czasem kolor żółty, a za mało emalia alkidowa nawet pęka.
 • Akrylowe farby na bazie rozpuszczalników posiadają odporność na wilgoć, mają piękną błyszczącą fakturę. Kolor pokrycia zachowane w pierwotnej formie przez długi czas. Tego typu szkliwa można korzystać nawet bez nakładania podkładu. Do regulacji lepkości składu używany jest rozpuszczalnik.

W zeszłym popularnością cieszyły się farby olejne. Dziś takie barwniki, kompozycje są używane bardzo rzadko, bo rynek oferuje ogromny asortyment specjalnych emalii, które zostały zaprojektowane specjalnie do malowania grzejników. Ponadto, farby olejne żółkną, różnią się ostry nieprzyjemny zapach, a co gorsza, zmniejszają emisję ciepła powierzchni poddawanych procesowi barwienia.

Wybór koloru szkliwa chłodniczy

Biały kolor grzejników – to tradycyjne rozwiązanie. Ale jeśli ci się to nie podoba i chcesz się wyróżnić, to baterie można pomalować na inny kolor. Świetne rozwiązanie – je pomalować na odpowiedni kolor ścian. Nie mniej efektowny wariant – pomalować baterii zgodnie z gamą kolorów, panujących we wnętrzu. W takim przypadku elementy grzewcze będą mniej widoczne, nie będą przyciągnąć uwagę.

Niektórzy artyści, wręcz przeciwnie, sprawiają, że baterie w dzieło sztuki. Są one stosowane na chłodnica małe rysunki. Mogą to być kwiaty i listki, wzory w jodełkę, geometryczne kształty. Najważniejsze to nie przesadzić i odważny pomysł. Stylowy będą wyglądać grzejniki w kolorze srebra lub brązu. Idealnie nadaje się do wnętrz w stylu klasycznym.

Dzieci lubią żywe i nasycone kolory. Przy malowaniu baterii w pokoju dziecięcym warto zrezygnować z stereotypowych poglądów. Akumulator może być zabawne, na przykład, malowane w kolorach tęczy, w formie paling malowane kwiaty, motyle i ważki.

Przygotowanie grzejników do malowania

Przed przystąpieniem do malowania grzejników, trzeba je odpowiednio przygotować. Rzecz w tym, że jeśli pomalować bez powierzchnię, to szybko straci na atrakcyjności. Ponadto, nierówne miejsca będą wystawać z pod malowanej warstwy. Z czasem w tych miejscach pojawią się pęknięcia.

Zaplanuj, w jaki sposób usunąć starą farbę i ile materiałów eksploatacyjnych kupić.

Usuwanie starej farby

Istnieją 2 sposoby usuwania farby:

 • rozpuszczalnikami chemicznymi,
 • drucianą szczotką.

Szczotki drucianej wkladka do wiertarka. To pozwala skutecznie i szybko usunąć starą powłokę. Doskonale poradzić sobie z zadaniem i przy pomocy zaczerwienienie roztworów.

Rozpuszczalników chemicznych, przeznaczonych do usuwania starej farby na bateriach, oddziałują tylko na warstwę farby, nie niszcząc przy tym powierzchni metalu.

Aby nie powodować zagrożenia dla zdrowia, należy przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. Zaleca się nosić maskę, aby chronić drogi oddechowe. Do tego należy wietrzyć pomieszczenie. Płukanie roztwór nanosi się za pomocą pędzla na całą powierzchnię baterii. Wtedy trzeba ją pokryć folią. Po upływie około godziny farby usuwa się szpachelką.

Po tym jak warstwy farby zostaną zniesione, powierzchnię należy ostatecznie oczyścić. Staraj się, aby była w miarę równa. Ten etap zajmuje czas i siły, ale warto, bo im równiej powierzchni baterii, tym ona harmonijnego pasują do wnętrza. Po zakończeniu prac przygotowawczych należy odtłuścić chłodnica. Do tego można użyć sody oczyszczonej lub benzyna lakowa. Następny krok polega na zastosowaniu antykorozyjną podkładową.

Zdarzają się sytuacje, gdy grzejniki trzeba przemalować, mimo, że są nowe. Do tego należy również przeprowadzić prace przygotowawcze. Obejmuje usuwanie kurzu i brudu, sprzątanie powierzchni papierem ściernym i późniejsza obróbka rozpuszczalnikiem.

Zdejmowanie farby za pomocą zmywacza:

Proces technologiczny malowania baterii

Malować grzejniki powinny być w ciepły sezon, kiedy ogrzewanie jest wyłączone. A inaczej na poszczególnych odcinkach farba schnie bardzo szybko, z czego ona spadnie nierówno, tworzą się smugi.

Dziś rynek oferuje klientom farbę, która jest przewidziana do stosowania na gorąco baterii. Jednak w przypadku nieprzestrzegania zaleceń emalia też spadnie nierówno.

Jeśli nie można całkowicie wyłączyć ogrzewanie, to przynajmniej zmniejszyć temperaturę na grzejniku, który chcesz pomalować. Jeśli mieszkasz w lokalu, w którym działa centralne ogrzewanie, to trzeba zamknąć dopływ gorącej wody, można to zrobić samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do URZĘDU.

Zabezpiecz podłogę przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Do tego celu można rozrzucić papier na podłogę lub tkaniny, można gazetę. Jeśli używasz do malowania baterii pędzelka, ważne jest, aby mieli miękkiego włosia. Jedna ze szczotek powinna być prosta, druga – zakrzywiony. To pozwoli pomalować trudno dostępne miejsca. Wymienić zakrzywiony pędzelek można małym wałkiem. Wynik będzie taki sam.

Farba nakłada się najpierw na górze chłodnicy, ruchy powinny być skierowane w dół. W pierwszej kolejności należy pomalować powierzchnię wewnętrzną akumulatora, potem zewnętrzną. To pozwoli uniknąć zabarwienia rąk i dlatego odzieży. Emalia nanoszona na 2 warstwy. Przy tej drugiej nakłada się po całkowitym wyschnięciu pierwszej. W ten sposób zapewnione jest płynne i równomierne wykończenie na wysoki połysk.

Malować baterii można za pomocą sprayu lub pistolet natryskowy. Dla wygody, w tym przypadku lepiej zdjąć akumulator. To pozwoli równomiernie pomalować trudno dostępne miejsca.

Kolor balonu, wypełnione farbą odporną na ciepło, odbywa się bardzo sprawnie i szybko. Jeśli masz ograniczony czas, to jest to najlepsza opcja.

Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji obsługi, która jest napisana na opakowaniu. W ten sposób osiąga się najlepsze wyniki. Główna zasada przy malowaniu pieprzowego polega na tym, aby wykonywać zygzakowate ruchy w kierunku od góry do dołu. Odległość od malowanej powierzchni do puszki około 30 cm, Aby nie pobrudzić ścian, można je zakleić folią.

Poprawnie stosując zalecenia dotyczące malowania i projektowania grzejników, można ozdobić swoje mieszkanie wyjątkowym dodatkiem do wystroju wnętrz. Jeśli masz jakieś pytania w temacie to piszcie komentarze do artykułu. Specjaliści, pracujący na miejscu, udzielą ci wyczerpujących odpowiedzi.

Zachęcamy do zapoznania się:

 • jak spuścić powietrze z aluminiowych baterii;
 • zebrać kabinę prysznicową własnymi rękami.

Wideo

Szybki sposób na konwersję starej żeliwnej baterii w zabytkowe cudo:

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn