Dom
Tematy

Jak układać płytki na drewnianej podłodze?

1 marca 2021

1319

Jak układać płytki na drewnianej podłodze?

Układanie płytek na podłogi drewniane jest związane z pewnymi trudnościami natury technicznej, wytłumaczalne znaczne różnice ich struktury. Drewno jest w stanie deformacji w warunkach zmieniającego się klimatu obrazy (to znaczy, że jej kurczenie się przy niedoborze wilgoci i pęcznienie od nadmiaru ostatniej). Poza tym, może ona zmieniać swoją objętość podczas gwałtownych wahań temperatury otoczenia, co oczywiście ma wpływ na stan samego wierzchniej warstwy. Rzecz w tym, że niezauważalne dla człowieka mikroskopijne przesunięcia drewnianej podstawy mają negatywny wpływ na jednolitość wyłożoną kafelkami powierzchni. Następuje wówczas naruszenie strukturalnych powiązań materiału, wraz z pojawieniem się na płytce charakterystycznych pęknięć i rozpadać się szwów, co zazwyczaj prowadzi do odrywania się poszczególnych elementów pokrycia.

Dlatego przed tym, jak położyć płytki na podłogę drewnianą, na pewno trzeba zapoznać się ze specjalnymi posiłkami, których stosowanie pozwala pozbyć się wyżej wymienionych problemów. Specyfika tych procedur polega na wstępnym nałożeniu na zgrubnej drzewno-paul jeszcze jednej warstwy pośredniej, posiadającego właściwości tłumienia i przekazany swojej elastycznej powierzchni w kierunku "niezrównoważonego" podstawy.

Jednocześnie taka warstwa zapewnia dostęp powietrza do drewna (tzn. tworzy warunki do jej wentylacji), co wyklucza możliwość gnicia materiału, a także pojawienia się na nim grzybiczych formacje i pleśni.

Warunki do stylizacji i używane narzędzie

Przed rozpoczęciem pracy zabiegów na układaniu płytek w drewnianym domu zalecamy w pierwszej kolejności zapoznać się z tymi warunkami, które określają możliwość jej wykorzystania w każdej sytuacji. Do tego wymagany jest uwzględnienie następujących wymagań:

 • po pierwsze, dom, w którym odbywają się podłogowe pracy, nie musi być nowy, ponieważ kolejny skurcz budowy spowoduje zmiany poziomu posadzki (tak, że po skurczu może być konieczne jego przedłużanie);
 • po drugie, używana jako do poziomu podłoża podłoże musi być wykonane z wodoodpornego materiału (co jest szczególnie ważne przy oklejaniu podłogi w łazience, na przykład);
 • i, w końcu, przed rozpoczęciem prac musi być przeprowadzona ocena aktualnego stanu używanego podłoża podłoża.

Ponadto, do układania płytek na pewno będzie następujący sprzęt i narzędzia:

 • zwykła szpachelka standardowej wielkości;
 • pasek łopatki;
 • budowlane zasada wymaganej długości;
 • specjalny gumowane młotek;
 • maszynka do płytek ceramicznych;
 • poziom, ruletka i sznur murarski.

Ocena stanu do poziomu podłoża

Przed rozpoczęciem pracy zabiegów przy układaniu płytek ceramicznych musisz zapoznać się z tym, jak prawidłowo powinno być przygotowane podłoże do kolejnych prac. Przy tym pod drewnianą podłogą rozumiane wielowarstwowa konstrukcja składa się z belek wsporczych i lag z mocno kieszeniami pełnymi pieniędzy na nich deski. Tak, że w trakcie prowadzenia oceny stanu podłoża rygorystycznym badaniom i kontroli powinny być poddane wszystkie jego elementy.

Do tego należy całkowicie rozebrać stare drewniane podłogi, co pozwoli ci uzyskać dostęp belek i belek. Operacja ta jest całkowicie uzasadniona, ponieważ dla kształtowania roboczej podstawy, najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z zupełnie nowym pokryciem z rowkowane desek lub innego materiału.

Stare podłogi drewniane deski podłogowe (pomimo braku po przeniesieniu na niego pisków i deformacji) najczęściej nie jest w stanie służyć jako wiarygodne podstawy do układania płytek.

Przygotowanie podłoża

W trakcie przygotowania konstrukcji seksualnego podstawy do pracy szczególną uwagę należy zwrócić na następujące punkty:

 • Jeśli masz lag, umieszczonych z dokładnością do ponad 50 cm, konieczna przełożyć je, zwiększając częstotliwość stylizacji około dwa razy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko spotkać się z sytuacją, w której nośne elementy konstrukcji mogą nie wytrzymać ciężaru pokrycia podłogowego z włożonymi kafelkami.
 • Przy normalnym kroku konstrukcja jest sprawdzany pod kątem satisfyingness stanu belek i lag i w razie potrzeby dokonuje się ich wymiana z obowiązkową traktowaniem nowych elementów ochronnych antyseptyczne impregnacji.
 • Po tym powstające pomiędzy belkami wolne przestrzenie zostaną wypełnione haydite drobnej frakcji lub innym izolacyjny materiałem, z uwzględnieniem niewielkiego luzu do górnej krawędzi podpór, niezbędnego do wentylacji tych pomieszczeń.
 • Jako roboczy podłoża najlepiej użyć specjalnej rowkowane deską, chociaż w niektórych przypadkach (w pokoju relaksu w saunie, na przykład) dopuszczalne jest suche wyrównanie podstawy włókno gipsowe płytami lub wodoodporną sklejką.
 • W przypadku wykorzystania jako podstawy używanych desek koniecznie trzeba będzie usunąć z nich starej farby (lakieru) za pomocą papieru ściernego lub dobrze uwięziony zgarniacza.
 • Przed ostatecznym zamocowaniem starych desek nośnych belek między nimi należy zostawiać małe przerwy (około 3-5 mm), które uwzględniają możliwość rozszerzalności cieplnej materiału.
 • Zakładanie b/u klepek odbywa się za pomocą ocynkowanych śrub, pijany po jednym w każdej pośredni opóźnienie (w skrajnych belek do zamocowania jest używany na dwa samogwintujące śruby), a powstałe otwory w deskach delikatnie kit.

Wyrównanie i tłumienie powstania

Ostateczne wyrównanie już leżącego poziomu podłoża pod płytki ceramiczne odbywa się za pomocą szlifierki maszyny lub proste szlifowanie za pomocą skórki odpowiedniego rozmiaru.

Dalej przystępujemy do aranżacji pośredniego dempingowego warstwy, zasady kształtowania który jest przedstawiony poniżej:

 • Najpierw znajdujący się na obwodzie pomieszczenia technologiczny szczelinę wypełnia się pianą montażową lub przyklejony kawałkami taśmy ze specjalnej polimerowej membrany (przy czym przerwy pomiędzy ułożone deski lub między arkuszami sklejki wodoodpornej ścieśniać dokładnie w ten sam sposób).
 • Tworząc miękką litej warstwy, ograniczenia odkształceń i wibracji do poziomu podłoża ostatni przetwarzane lateksem, impregnowanych lub rozgrzanym oleju lnianego (zamiast impregnacji są czasami używane ją bitumiczne lub woskowany odpowiedniki, dostępne w rolkach).
 • W przypadku stosowania oleju lnianego lub impregnacji, nie czekając na ich wyschnięcia, powierzchnia całkowicie zamyka specjalnej malarską siatką.

Po zakończeniu wszystkich powyższych operacji otrzymasz ciągłą warstwę izolacyjną, która nie tylko zapewni kompensację drgań i zmian objętości drzewnego podstawy, ale i chroni go przed penetracją wilgoci. Należy zauważyć, że w badanym przez nas sposób przygotowania warstwy pośredniej należy do metod wyrównania, przy którym można się obejść całkiem bez wylewki. Po jego powstawania można przejść bezpośrednio do montażu najniższej płytek ceramicznych.

Urządzenie lekkiej posadzki

Ale najczęściej w celu poprawy jakości warstwy pośredniej (aby uzyskać bardziej sztywne podłoża pod okładzinę ceramiczną) w wyrównane podłoża dodatkowo robi się lekka wylewka, tylko nieznacznie Ładowanie konstrukcję nośną do poziomu podłoża. Taka wylewka może być realizowane na kilka sposobów, obejmują korzystanie z różnych spoiw:

 • Może ona być wykonana w formie klasycznej jastrychu o grubości nie większej niż 3 cm W procesie jej przygotowania na zgrubnej podstawy najpierw montuje się metalowa siatka, która wlewa się następnie przygotowanym wcześniej zaprawą cementową.
 • Jako zamiennik klasycznej wylewki często stosowane są wypełnienia z nowoczesnych materiałów polimerowych, w skład których wchodzi klej na bazie szkła wodnego.
 • Ponadto, do tych celów można wykorzystać dwuskładnikowym poliuretanowym klejem składem, który po zakończeniu polimeryzacji tworzy dość elastyczną warstwę, doskonale chroniący ułożonych na niego płytki od ewentualnych odkształceń.

Układanie wierzchniej powłoki

Przed przyklejeniem płytek na wykonany własnymi rękami podłoże odbywa się próbny układ elementów, który umożliwia ich dopasowanie w problematycznych miejscach (na krawędziach stosunku podłogi lub w pobliżu rur i innych mediów). W każdym wydaniu stylizacji uniknąć tzw. docinania płytek jest mało prawdopodobne; przycięte w miejscu przedmiotu, zaleca się umieszczenie w pomieszczeniach i cieniowania (po obwodzie pomieszczenia). Ponadto, najlepiej też z góry określić formę podcięcie płytkowych półfabrykatów i kształtować ich pełny zestaw jeszcze przed rozpoczęciem układania.

Sam proces układania płytek na już przygotowane podłoże drewniane, w jednym z pomieszczeń (kuchnia, na przykład) niczym istotnym nie różni się od typowych technik ułożenia płytek powłok tej klasy. Dla ich realizacji konieczna pełna podany wcześniej narzędzie pracy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na łączenia klejowego skład, który powinien przygotować zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy hodować ten skład w ilościach większych, niż jest to konieczne do wykończenia jednego metra kwadratowego powierzchni.

Podsumowując, należy pamiętać, że nadmiar kleju składu są usuwane z powierzchni płytek wilgotną szmatką natychmiast po ich pojawieniu się, a powstające po zastygnięciu kleju szwy zwilżone wodą i delikatnie otarcia.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn