Dom
Tematy

Jak podnieść podłogę na balkonie i loggii?

16 listopada 2020

1864

Jak podnieść podłogę na balkonie i loggii?

W wielu przypadkach występuje konieczność podnoszenia poziomu podłogi na balkonie. Jest to związane z tym, że przy wyjściu na balkon, w większości planowań poziom podłogi jest znacznie niższa niż w mieszkaniu. Do tego wysoki próg wygody nie dodaje. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie podnoszenie podłogi balkonu do poziomu mieszkania. To nie tylko pozwoli ocieplić podłogę na balkonie, ale również sprawi, że wygodne przejście, teraz nie trzeba się potykać, tak i twoi bliscy tylko dzięki powiedzą. Najprostszym sposobem podnoszenia poziomu podłogi, jest wypełnienie mieszanką betonową. Tym zajmiemy.

Oceniamy stan balkonu

Przed produkcją prac remontowych na balkonie, należy ocenić stan początkowy podłogi. W nowym budynku to może być po prostu goła płyta betonowa. We wtórnym mieszkań często spotykane drewniane skrzypiące podłogi w bardzo złym stanie. Dla prawdziwego mistrza w swoim domu balkon jest przedłużeniem mieszkania i on też musi być w porządku. Jeśli chcesz urządzić balkon i przekształcić go w wygodne miejsce odpoczynku, lub połączyć go z mieszkania, wstępne prace należy przeprowadzić już teraz.

Wstępne prace

Jeśli podłoga balkonu stanowi gołą betonowej płyty, wymaga dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu. Bardzo często występują szczeliny między ścianą a płytami, ich koniecznie trzeba uzupełnić zaprawą cementową. Po tym można przystąpić do nakładania izolacji. Do tego ma kilka zaufanych, sprawdzonych i prostych sposobów.

Bardzo dobrze sprawdziły się bitumiczne masy uszczelniające i specjalne odporne na przenikliwy mieszanki. Są one łatwe w użyciu i doskonale chroni pokrycie przed wilgocią.

Ustalamy, patrzymy, zmierzyć...

Teraz można przystąpić do podnoszenia poziomu podłogi. Tutaj musimy podjąć decyzję, jak i czym się podnieść. Najprostszym sposobem jest zwykła wylewka betonowa. Takie działania praktycznie nie wymagają doświadczenia, nie ma tu nic skomplikowanego. W rezultacie otrzymasz gładką, trwałą powłokę, na które następnie można umieścić dowolny podłogi, począwszy od dywanie, do laminatu. Jednak ta metoda ma jedną poważną wadę — jest to ogromny ciężar. Balkon może po prostu nie wytrzymać.

Dla balkonu kategorycznie nie zaleca się stosowania betonowej posadzce, jeżeli jej grubość będzie ponad 8 patrz Również nie można użyć tej metody przy temperaturach poniżej 10°C.

podniesc pol

Kolejność wykonywania prac

  • Pomiary. Poziom podłogi powinien być ściśle poziomym. Aby to zrobić, należy zaznaczyć jego położenie na ścianach przy pomocy poziomicy.
  • Tworzenie deskowania. Jest to konieczne w przypadku, gdy na krawędziach płyt istnieje możliwość płynięcia betonu. Jako deskowania będzie pasować każdej drewna lub płyty, które trzeba bezpiecznie zamocować na zewnętrznych częściach płyty betonowej. Po stwardnieniu wylewki szalunek trzeba zdjąć.
  • Hydroizolacja. Niezależnie od tego, czy korzystasz z doskonałych mieszaniny, lub izolację przeciwwilgociową w postaci podłóg, oba warianty powinny uwzględniać zakładkę na ściany powyżej poziomu posadzki. Jeśli do hydroizolacji używana jest specjalna folia idealnie to musi być jeden kawałek. Dobra większość balkonów mają niewielką powierzchnię. Jednak jeśli muszę użyć więcej niż jednego kawałka materiału, wymagany duży zakładkę nie mniej niż 15 cm.
  • Latarnie morskie. Jako sygnałów do takiej wylewki najlepiej nadają aluminiowe P profilach, ułożone poziomo, ostrymi krawędziami do góry. To właśnie z nim będzie się ślizgać reguła. Po wyrównaniu profili na poziomie, ich dodatkowo utrwalają, podkładając w dół zaprawa cementowa. Po jego utwardzeniu, można kontynuować pracy.
  • Tłumik taśma. Na balkonie mogą wystąpić dość duże spadki temperatur. Aby wylewka betonowa z powodu rozszerzalności cieplnej nie upadł, na ściany należy nakleić specjalną piano, forte taśmę.
  • Po zakończeniu prac przygotowawczych można przystąpić do wylewania posadzki betonowej mieszanki. W tym celu należy rozcieńczyć mieszaninę, zgodnie z instrukcją, dokładnie wymieszać i przystąpić do wypełnienia. Jej zaczynają się od dalekiej ściany, idąc do wyjścia. Mieszaninę nakłada się nieco powyżej latarnie, szerokości, wygodne do wyrównania. Zwykle dobiera się w taki sposób, aby długość jego była nieco większa niż szerokość między nadajnikami. Nakładając mieszankę, stopniowo przesuwaj się wzdłuż latarnie, wykłada podłogę.
  • Następnego dnia latarnie trzeba delikatnie wyjąć i zaprawy cementowo-piaskowej wyrównać powierzchnię.

Należy pamiętać, że im grubsza warstwa betonowej posadzki, tym dłużej będzie ona do wyschnięcia. Ten problem może wystąpić w ciągu kilku dni. Przy tym wysoka temperatura na balkonie podczas krzepnięcia może uszkodzić posadzkę, na powierzchni tworzą się pęknięcia. Aby do tego nie doszło, w ciągu dwóch tygodni należy kłaść nową podłogę celofan folią, zwilżać wodą. Po całkowitym utwardzeniu składu należy ostatecznie wyrównać powierzchnię, usuwając różne artefakty i guzki. Ostatnim akcentem przed ułożeniem nawierzchniowej jest gruntowanie podłoża.

Można podnieść podłogę na balkonie i w prostszy sposób, ustawiając opóźnienia i kładąc drewniane podłogi. Zobacz więcej informacji o tej technologii w pokazie na końcu artykułu.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn