Dom
Tematy

Jak kleić korek na ścianę: instrukcja krok po kroku

15 października 2020

4691

Jak kleić korek na ścianę: instrukcja krok po kroku

Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych materiałów, które nie będą miały wpływu na zdrowie i są na tyle bezpieczne, to wybór na rzecz korek jako materiał wykończeniowy będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Szczególną uwagę przy naprawie poświęca się właśnie ścianach i i wykończeniowej materiału dla nich. Zazwyczaj większość takich materiałów nie są zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, czego nie można powiedzieć o korku. Taki materiał wykończeniowy nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale i wygląda bardzo ładnie. Korzystanie z tapety z korka we wnętrzu stała się nowym modnym trendem.

Swoją popularność ten materiał wykończeniowy zyskał właśnie dzięki temu, że jest wykonana z naturalnych składników. Oczywiście, że cena jest nieco wyższa, niż cena zwykłych tapet, tak i technologia oklejania ścian jest nieco inna. Ale wynik będzie nie lada. Przyjrzyjmy się, jak kleić korek na ściany własnymi rękami poprawnie.

Rodzaje materiału i jego zalety

Tapety cork – przyjemność nie jest tania. Jednak cena jest uzasadnione ekologią, wysokich walorach użytkowych, dużą żywotnością i doskonały efekt dekoracyjny. Możesz znaleźć produktu i tańsze, wszystko zależy od sławy firmy, która produkuje materiał, od rodzaju powłoki i podłoża.

Jeśli chodzi o rodzajach korka, to jest ich kilka. To:

 • bezpodstawne tapety;
 • tapety z podstawą.

Tapety bez podstawy są znacznie droższe, ale mają absolutną przyjazne dla środowiska. W produkcji takich tapet klej jako materiału wiążącego nie jest używany. Ale jak cząstki łączą się między sobą? Gdy korek ogrzewane, żywiczne substancje, które znajdują się w nią, stopu, łączy cząstki kruszywa razem. Produkty tego typu jest dość gęsta, ale jednocześnie ma niską wytrzymałość na zagięcia. Dlatego też pracować z takimi tapetami trzeba bardzo delikatnie.

Znacznie bardziej przystępne tapety w formie papierowej. Jest to tańszy i popularnym rozwiązaniem. Ich wykonanie jest do klejenia forniru korkowego na papierowym podłożu. Kleić takie tapety na ścianę o wiele łatwiej, bo nie jest ich tak po prostu zepsuć. Zająć się taką pracą można zupełnie sami.

Technologia klejenia tapet z korka na bazie papieru nie różni się od procesu klejenia zwykłych tapet.

Takie tapety w zasadzie pełnią tylko funkcję dekoracyjną. Z powodu małej grubości produktów izolacyjnych i akustyczną właściwości nie mają. Ich plusy w tym, że są one tańsze, mają mały ciężar, niektóre już są pokryte woskiem lub lakierem, dodatkowo, można je naklejać nie tylko na ścianie ale i na suficie.

Niektóre rodzaje tych tapet w formie papierowej nie wymagają nakładania na nich kleju przed klejeniem. Rzecz w tym, że do klejenia wystarczy tylko zdjąć folię ochronną i przykleić tapety na ścianę.

Kupić materiał można kupić w specjalistycznym sklepie. Tapety są:

 • Rolach.
 • Płytkami.

Materiał w rolkach sprzedawane w barwiarskich, które mają szerokość 30, 60 lub 100 cm, długość jest równa 10 m. Grubość takich tapet – 3 mm. Jeśli chodzi o mapy produktów z płytki, to zwykle mają standardowy rozmiar – 30×30 cm lub 60×60 cm Znając te parametry, można łatwo policzyć, ile materiału potrzeba, aby okleić ściany.

Należy pamiętać, że kafelki materiały mogą być jednowarstwowe i warstwy. Ostatni rodzaj charakteryzuje się tym, że jego dolna warstwa najczęściej malowane, a górna warstwa składa się ze sprasowanych tych granulek. Dzięki temu górna warstwa wydaje się być oświetlone i ma pewien odcień, co nadaje materiałowi oryginalność.

Należy zauważyć, że każdy może wybrać materiał na swój smak, tak jak produkty mają różną fakturę, wzór i kolor. Korek dekoracyjny jest w stanie nadać swojemu domu niepowtarzalny wygląd.

Ale dlaczego wykończenie ścian korkiem jest drogie? Dzięki ich cech eksploatacyjnych. Jakie są one?

 • Czystość środowiska.
 • Wygodne rozmiary.
 • Obecność powłoki ochronnej (lakier lub wosk).
 • Wysoki eksploatacyjne okres 20 lat i więcej.
 • Odporność na uszkodzenia mechaniczne.
 • Łatwa pielęgnacja, kiedy można używać żadnych detergentów.
 • Nie powodują alergii i nie pochłaniają nieprzyjemne zapachy.
 • Tapety bez podstawy mają dobrą izolację akustyczną i właściwości izolacyjne.
 • Z ich pomocą można ukryć niedoskonałości ścian, krzywizny i nierówności.
 • Można użyć do wykończenia sufitu i podłogi.

Jak widać, używać tubki do wykończenia twojego mieszkania jest bardzo korzystne. Tak więc, aby dowiedzieć się wszystko o korku, można przejść bezpośrednio do pracy w wklejanie pomieszczenia.

Obliczanie i zakup materiału

Na początku musisz zdecydować, jakiego typu korki kupić: bez podstawy lub z podstawą, marmurowa lub rolki wygląd. Rozsądnie byłoby policzyć wszystkie wydatki i zobacz, który z wariantów, ile pieniędzy potrzeba. Ponadto, ważne jest, aby określić, ile rolek lub płyt będzie trzeba, aby nie pozostawało wiele zbędnych kawałków. Jeśli chcesz, aby udekorować ściany w pokoju, do tego trzeba znać obwód z uwzględnieniem okien i drzwi, a także długości i szerokości rolek lub płytek.

Aby dowiedzieć się obwód, należy użyć formuły, znanym jeszcze ze szkoły:

P = 2 (a + b)

gdzie "P" – obwód pokoju, a "a" i "b" – długość i szerokość pokoju.

Na przykład, twój pokój ma wymiary 6×4. Stosujemy formułę:

P = 2 (6 + 4)

Tak więc, obwód pokoju wynosi 20 m. Teraz należy podzielić obwód pomieszczenia na szerokość pasma tapety, aby dowiedzieć się ilość całych zespołów. Jeśli wybrany przez ciebie rolka tych tapet ma szerokość 1 m, trzeba będzie 20 całych zespołów.

Dalej chcesz dowiedzieć się, ile sztuk wyjdzie z jednego 10 m rolki. Aby to zrobić, należy podzielić długość rolki na wysokości sufitu. Na przykład, wysokość sufitu 2,5 m, to z jednej rolki można ciąć 4 kromki tapety.

Teraz, aby określić, ile rolek kupić w pokoju o wymiarach 6×4 m, trzeba liczbę pełnych paneli podzielić na ilość pełnych kawałków z jednej rolki. Okazuje: 20 (całość materiału) trzeba podzielić na 4 (całe kawałki). Nawet bez kalkulatora staje się jasne, że trzeba kupić 5 rolki 10 m korki, o szerokości 1 m. w Ten sam sposób obliczyć ilość materiału do innych pomieszczeń, jeśli jest to konieczne.

Nie warto kupować materiał na styk, lepiej wziąć dodatkowo 1 rolka. Nie ma gwarancji, że nowe tapety nie zostaną uszkodzone zwierzętami, dziećmi lub przypadkowo podczas remontu. Kupując artykuł rolka, można rozwiązać ten "wypadek".

W przypadku gdy chcesz korzystać z taflowy korek, kolejność obliczeń jest jeszcze łatwiejsze:

 • Obliczyć powierzchnię ścian.
 • Określić powierzchnia jednej płytki w taki sam sposób.
 • Podzielić powierzchnia ściany na powierzchni płytki.

Na przykład, twoja ściana ma wysokość 2,5 m, a szerokość 5 m. Aby dowiedzieć się powierzchni tej ściany, należy pomnożyć szerokość na wysokości. Okazuje się, że powierzchnia tej ściany wynosi 12,5 m2. Kiedy twoja kupiona płytka ma rozmiar 60×60 cm, jej powierzchnia wynosi 0,36 m2. Tak więc, 12,5 m2 należy podzielić na 0,36 m2. Dzięki kalkulatora można się domyślić, że dla jednej ściany o wysokości 2,5 m i szerokości 5 m należy 35 płyt korki 60×60 cm To samo trzeba zrobić, aby dowiedzieć się ilość płyt na pozostałe ściany.

Oblicz, ile trzeba materiału do pracy, można iść do sklepu i kupić go. Tam trzeba kupić nie tylko korek, ale i klej, który jest potrzebny do pracy, jeśli tapeta winylowa. A oto jakim klejem trzeba korzystać?

Ważne jest, aby kupić tapety z góry i umieścić je w przyszłego pokoju. Zanim zaczniesz wklejanie ścian, tapety powinny znajdować się w pomieszczeniu 2 dni, aby "aklimatyzacji", nabrać wilgoci i kupić temperaturę pomieszczenia. Jeśli tego nie zrobić i pokleit tapety zaraz po zakupie, korek na ścianie może się zdeformować, szwy się rozejdą i w najgorszym wypadku wszystko odpada.

Zakup kleju

Przed zakupem klej, trzeba dowiedzieć się takie jego parametry:

 • Niezawodność i wytrzymałość.
 • Poziom toksyczności.
 • Czas jego wiązania.

Zwykły BIAŁY klej nie nadaje się do klejenia tapety z korka, tak jak on nie wytrzyma ich ciężar. Tak i ciekłe gwoździe do tej pracy nie można używać. Powiedzmy tak – nawet nie każdy klej ma wyłącznie pozytywne cechy, ale kupić jakiś będzie. Dlatego trzeba wybierać z najlepszych. Przykleić pokrycia z korka można następującymi elementami:

 • Klej "Moment". Jest wystarczająco wytrzymały i uniwersalny klej skład, którą można przykleić na ścianę tapety cork. On szybko chwycił. Bardzo wygodne, liniowo lub punktowo nałożyć skład, szczególnie na płytki. Ale przy tym wszystkim ma swoje minusy: klej ten może deformować warstwa korka lub zniszczyć go. Ponadto, jest kosztowne i toksyczny.
 • Klej "Moment Korek". Jest to specjalny wariant poprzedniego rodzaju kleju, który nawet lepiej. Może być doskonałą alternatywą dla zwykłego "Momencie", ponieważ nie jest tak toksyczny, a także jest odporny na wodę i mróz.
 • Klej "Decol Vern". On jest przeznaczona właśnie do klejenia wyrobów z korka i będzie dobrze trzymać tapety na ścianie. Ale przy tym musisz rezygnować z ekologią: on wysoce toksyczny, dlatego wszystkie prace należy przeprowadzać respiratora. Zadbaj o specjalnym stroju, pokrycie skórę, aby chemicznie aktywny skład nie dostał się na powierzchnię skóry. Należy pamiętać również, że jest łatwopalny. Klej ten bardzo szybko chwycił, więc korek trzeba dobrze przyłożyć do ściany za pierwszym razem. W związku z czym taki klej nie zbyt nadaje się do tapety, im lepiej kleić płytki.
 • Klej "Wacol", "Согк House". Najbardziej odpowiednie opcje, kiedy potrzebny jest klej, który nie ma zapachu. Klej z tych producentów nie ma w składzie rozpuszczalników, jest przyjazny dla środowiska, odporny na wilgoc i szybkie wysychanie. Jest to najbardziej optymalne opcje kleju do klejenia tapety z korka.

Jeśli ci nie pasują i te opcje, można skonsultować się ze specjalistami w sklepie, które mogą podpowiedzieć, jaki klej najlepiej pasuje. Po określeniu, można przystąpić do prac przygotowawczych.

Wideo

Wybór narzędzi i przygotowanie do klejenia

Gdy zakupili państwo wszystko, co potrzebne do pracy, pozostaje zaopatrzyć się w narzędzia, które będą potrzebne ci w procesie. Wśród nich:

 • poziom lub pion;
 • ołówek;
 • budowlany nóż i nożyczki;
 • szmaty;
 • wałek;
 • szpatułki małej wielkości, które będą nakładać klej;
 • rozdzielacz do nakładania kleju z małym zębem;
 • drewniana lub metalowa linijka.

Jeśli mówimy o technologii wykończenia powierzchni tapety z korka, to ona składa się z takich etapów:

 • Przygotowanie ścian.
 • Prace przy układzie powierzchni.
 • Klejący materiału na ściany.
 • Przycinanie zbędnych części.

Przygotowując wszystkie narzędzia i materiały, można przystąpić do prac przygotowawczych, które zaczynają się od usunięcia starego materiału okładziny, jeśli taki istnieje. Tapety, płytki i tynki dekoracyjne – wszystko to należy sprzątać do podłoża. Gdy na ścianach powstały pęknięcia i odpryski, trzeba je uzupełnić. Zrób to samo z farbą lub szpachlą, która nadąża od powierzchni.

Po oczyszczeniu ściany z kurzu i brudu, trzeba je wyrównać przy pomocy dodatkowo nakładanej warstwy tynku. Następnie można wykonać obróbkę powierzchni, powodując na niej podkład głębokiej penetracji. Poczekaj, aż podkład całkowicie wyschnie.

Korek nie łączy się z gipsem, dlatego nie zaleca się szpachlowanie lub koloryzować ściany obejmami lub podkładami, w składzie których jest obecny.

Na kilka godzin przed umieszczeniem produktu, trzeba przeciąć tapety i umieścić je na płaskiej powierzchni, aby trochę wykładali. Pamiętaj, że tapety z korka nie można kleić zdeformowanych. A na razie płótno jest wyrównany, można zrealizować układ ściany i przygotować klej. Jak zwykłe tapety, tapety z korka zaczynają kleić od okna. Dlatego układ też trzeba wykonać od okna. Tak jak od pierwszej linii będą sporządzone wszystkie inne, ważne jest, aby zrobić jej idealnie równo. Poziome paski produktu, prowadzenia linii trzeba z wykorzystaniem budowlanego poziomu. Kiedy klejenie będzie tradycyjna, z pionowym położeniem, użyj prostownicy. Sprawdź dokładnie, czy wszystko jest w porządku rysował.

Jak tylko cała powierzchnia oznaczony, można przygotować klej skład. Tak jak klej, w zależności od producenta, ugniata na różne sposoby, postępuj zgodnie z instrukcją, która powinna być podana na opakowaniu. W zasadzie skład powinien być gęsty. Dlatego nakładać go pędzelkiem nie działa, potrzebny szpatułki lub rozdzielacz. Na tym prace przygotowawcze zakończone, można przystąpić do tapetowania.

Proces oklejania ścian korkiem

Teraz nadszedł ten moment, kiedy można przejść bezpośrednio do pracy. Technologia jest prosta, a do wykonywania pracy trzeba od otworu okiennego. Należy pamiętać, że samodzielnie wykonać taką pracę będzie bardzo trudne, nawet zwykłe tapety samodzielnie trudno kleić, więc skorzystaj z pomocą męża, innego krewnego lub przyjaciela, aby kleić tapety we dwoje: jeden z was przytrzymywać odcinał płótno w pobliżu sufitu, a drugiego – wyrównać go.

Jakość wykonania pracy może zależeć od wielu czynników. Główny z nich – poprawność nakładania kleju. Dla pewności można go stosować nie tylko na płótnie, ale i na ścianie. Jednak nie wszystkie klejów zaleca się nakładać w dwóch warstwach. Dlatego lepiej zobacz informacje zawarte na opakowaniu, w instrukcji do kleju, a także do pokrycia z korka.

Po tym, jak spowodował klej na powierzchnię, odczekać 20 minut, aby on i smak. To przyczynia się do bardziej postawny splątanie. Ważne jest, aby warstwa kleju nie był bardzo cienka, tak jak z czasem takie tapety mogą odpadać. Dla niezawodności mocowania tkaniny z klejem trzeba mocno docisnąć do ściany. Przy tym wygodnie korzystać z wałkiem.

Teraz należy zwrócić uwagę na pewne wymagania, których trzeba przestrzegać, aby prawidłowo nakleić tapety cork:

 • Klej trzeba je wyłącznie na styk.
 • Podczas pracy nie zginać materiał na zagięcia, tak jak fornir łatwo pęknięcia.
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na rogach, trzeba je przycinać i dokować w rogu.
 • Jeśli odpady, można ich używać w miejscach, które dla oka trudno zauważyć.
 • Wszystkie niepotrzebne trzeba przyciąć nie nożykiem, a jedynie nożyczkami.

Tak więc, pierwsze płótno trzeba nakleić, koncentrując się na układ. Niech twój asystent trzyma go, a stopniowo przyklejać taśmy do ściany. Jak tylko wszystko zrobione, nałóż klej na kolejny obraz, i podczas gdy ono stoi, wałkiem spacer po wklejony kromce. Wszystkie kolejne paski klej tyłek, szmatką usuwając resztki kleju, które mogą występować podczas pracy z wałkiem. Wszystkie te dodatkowe kawałki przycinać. Po tym, jak pokój jest w pełni gotowa, pozostawić na 3-4 dni, aby materiał wykończeniowy całkowicie wysechł. Następnie takie tapety na życzenie ujawniony "oddychać" lakierem. To pomoże przedłużyć żywotność powłoki i chroni go przed uszkodzeniem.

To samo należy zrobić ze wszystkimi pomieszczeniami w domu, jeśli chcesz, aby udekorować je korkiem. Teraz wiesz, jak kleić rolki tapety cork. Ale to jeszcze nie wszystko!

Innowacyjny materiał wykończeniowy

Jednym z takich materiałów można nazwać samoprzylepne tapety z korka. Są one sprzedawane w standardowych rolkach o długości 3 m i szerokości 48 cm Jak trzeba je kleić?

Na początek trzeba przygotować podłoże: musi być suche, czyste i gładkie. Tak samo jak w pierwszym przypadku, wskazane jest, aby wykonać układ, aby poruszać się po niej. Wtedy trzeba zmierzyć ścianę i pokroić arkusze z rolki. Następnie weź przyklejony kawałek tapety i oddzielić na całej jego szerokości ochronny trzy centymetry warstwę. Teraz, wraz ze swoim partnerem dołączyć otwartą część materiału na ścianie, klejenie jej. Należy pamiętać, że trzeba to robić bardzo ostrożnie i delikatnie, aby wszystko się udało za pierwszym razem. Jak tylko płótno wiarygodne odnotowano, zdejmij folię ochronną jeszcze na kilka długości materiału i przykleić ten odcinek, i tak do końca.

W celu usunięcia pęcherzyków powietrza po naklejeniu, które będą powstawać pod tapetą, użyj szmaty, biorąc fiolkę do krawędzi taśmy poprzez wygładzenie. Gdy nie udaje się to zrobić, i powietrze całkowicie nie wychodzi, skorzystaj z małą igłą, aby przebić bańki. Następnie ponownie wygładzić materiał szmatką.

Wskazówki dotyczące pracy z korkiem

Tapety z korka można łatwo kleić zarówno poziomo, jak i pionowo. Ale co jeśli wybrałeś rolki tapety, a piecem z korka? Tu też nie ma nic skomplikowanego. Klej nakłada się identycznie, jak i na żywo, tylko na ścianie, należy je układać na tej samej zasadzie, jak określone taflowy płytki. A można to zrobić na kilka sposobów: diamenty, losowo, dokładnie lub po przekątnej. Wybór należy do ciebie. Tylko pamiętaj, że trzeba zdecydować się jeszcze na etapie prac przygotowawczych, a nie bezpośrednio przed nałożeniem.

Jeszcze jeden ważny szczegół – krojenie tapety. Dla tych, którzy zaczynają kleić tapety – to jest główny ból głowy. Aby ułatwić sobie zadanie, pamiętaj: podstawowym narzędziem do takiej pracy musi być budowlany nóż z wymiennymi ostrzami. Jak już wspomniano, korek bardzo ломкий materiał, więc do pracy na jej cięcia potrzebny jest bardzo ostry nóż. Dzięki temu można zminimalizować przerwy materiału. Jak tylko poczuł, że ostrze jest tępe, zerwać go i kontynuować dalej. Kiedy trzeba zrobić jakieś wycięcia, na przykład, do gniazd lub przełączniki, zalecamy używanie jeden szablon. Jeśli potrzebujesz wycięcie pod gniazdka, skorzystaj bokser.

Tapety, które z przodu są pokryte woskiem, wyglądają bardzo ładnie, ale mogą je zepsuć ślady od palców, tak jak na nich to wszystko bardzo dobrze widać. Co zrobić, jeśli mimo wszystko zabrudzony ich? Do tego trzeba budowlany suszarka do włosów. Trzeba się trochę rozgrzać miejsce, które "znamię", i wosk pod wpływem ciepła zostanie zmiękczona. Wtedy wszystkie ślady się wydłużyć. Jednak jeśli korek brudna brudne lub пыльными rękami, już jej nie odzyskać, to podlega tylko wymianie. Dlatego podczas pracy należy używać rękawic lub często myj ręce, aby uniknąć różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak dbać o powłoką z korka

To pokrycie można nawet myć specjalnymi detergentami. Aby twoje wysiłki nie poszły na marne, korek nie stracił swego pierwotnego wyglądu, i nie musiałem wymieniać wszystkie podłogowa, wykonaj następujące czynności:

 • Regularnie czyścić tapety odkurzyć i przetrzeć je wilgotną szmatką.
 • Jeśli na pokrycie trafił tłuszczu, można go usunąć za pomocą łagodnego detergentu.

Jeśli zakorzeniony trudne plamy zwykłe mycie nie bierze, aby je usunąć należy użyć ściernego drobnoziarnistym papierem ściernym. Po takiej rozbiórki przygotowane miejsce należy pokryć woskiem lub lakierem.

Jeśli będziesz stosować się do tych prostych zasad, żywotność materiałów wykończeniowych będzie trwał w czasie. Tak i ogólny wygląd zawsze będzie cieszyć nie tylko oko, ale i wszystkich, którzy będą u ciebie w domu.

Teraz już wiesz wszystko, co potrzebne do pracy z wykończeniem korka. Nie powinno się straszyć złożoność całej pracy, tak jak wynik jest warte. Wnętrze, wykonane w takim stylu, wygląda świetnie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci pokleit tapety cork. Jeśli masz jakieś pytania, lub jesteś już do czynienia z pewnymi trudnościami podczas pracy, napisz do nas w komentarzach. Będziemy szczęśliwi, aby pomóc ci poradzić sobie z nimi!

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn