Dom
Tematy

Jak zadokować linoleum?

6 maja 2021

979

Jak zadokować linoleum?

Linoleum od wielu lat jest popularnym materiałem do pokrycia podłogowego. On i kosztuje niedrogo, i przedstawiony duży wybór kolorów i wzorów. Materiał ten jest łatwy w pracy. Wszystkie etapy naprawy można wykonać samodzielnie, bez udziału zespołów konserwatorów. Jedyne, co może powodować trudności w układaniu, tak to łączenie pasków. Powstały szew jest w stanie zepsuć wygląd, dlatego prawidłowe wykonanie tej pracy jest bardzo ważna. Zobaczmy jak dokować linoleum.

Sposoby łączenia

Zanim ostatecznie zdecydować, jak połączyć styki linoleum, zapoznaj się z różnymi technikami. Wiedząc o ich funkcji, można zrobić własny wybór. Tak więc, istnieją dwa sposoby precyzyjnego łączenia – to zimny i gorący.

Gorący metoda wymaga użycia specjalnego sprzętu, dostępności, doświadczenia i jest używany do komercyjnego typu linoleum (miękki sprzęt nie nadaje). W ten sposób materiał jest podgrzewany do 400 stopni. W rezultacie okazuje się trwały i trwały styk, zdolny wytrzymać aktywne wykorzystanie.

W życiu codziennym najczęściej używany jest zimny sposób połączenia. Tu stosuje się specjalny klej. Istnieją dwa typy – to A i C.

Klej A

Jeśli zdecydujesz się połączyć przy pomocy kleju typu A, należy wykonać następujące prace:

 • Należy oczyścić miejsce połączenia od różnych zanieczyszczeń. Do tego trzeba traktować szczególnie odpowiedzialnie. Najlepiej przemyć krawędzie pasów linoleum wodą, ale potem dać im wyschnąć.
 • Następnie używamy taśmy maskującej. Za jego pomocą zamyka się połączenie i sąsiednią część linoleum. Można przyklejać taśmę na zakładkę.
 • Za pomocą noża przeciąć taśmę w miejscu połączenia.
 • Teraz weź tubkę z klejem typu A. po otwarciu go, wypełnij im przestrzeń otrzymanego przekroju w taśmie. Przy tym trzeba dbać o wysokości otrzymanej "obręczy", jego wielkość nie powinna przekraczać 4 mm.
 • Teraz dajemy warstwę do wyschnięcia. Zazwyczaj wystarczy 15-20 minut.
 • Po wyschnięciu kleju usuwamy taśmę. Jednocześnie nie chcą przeszkadzać szew klejenia.
 • Czekamy około godziny, nie wykonując żadnych prac. Za to styk w końcu twardnieje.
 • Jeśli powstała "z boku" od kleju mocno działa, można go delikatnie odciąć za pomocą stolarskiego noża.

W otworach drzwiowych można dokować linoleum specjalnym próg aluminiowy.

Jeśli będziesz robił wszystko powoli i ostrożnie, połączenie będzie równe i trwałe.

Klej Z

Jeśli klej typu A nadaje się tylko do pracy z nowym pokryciem, typ Z, można użyć do naprawy starego linoleum. Zasada działania jest taka sama. Jedyna różnica w tym, że użyć taśmy maskującej nie ma potrzeby. Klej typu Z bardziej gęsty i nie rozpłynie. A wszystkie pozostałe etapy, składamy tak samo.

Jakie narzędzie do łączenia ze sobą dwóch kawałków linoleum nie używali, ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie. Oba rodzaje kleju mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, jeśli dostaną się do wnętrza organizmu. Dlatego prace należy przeprowadzać przy otwartej liści okno (najlepiej aby w pokoju był przeciąg), w masce i rękawiczkach. Po pracy pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć.

Połączenie z innym wykładziną

W nowoczesnym projektowaniu pomieszczeń mieszkalnych często używane kilka wariantów pokrycia podłogowego. Na przykład, w jednym pokoju mogą znajdować się płytki i linoleum. Jak postąpić w takim przypadku?

Aby połączyć takie powłoki, można skorzystać ze specjalnych aluminiowych wspólnego nakrętki. Dziś podobny materiał jest szeroko reprezentowana w sklepach. Można użyć zwykły płaski próg. W tym przypadku jest on mocowany w miejscu styku z pomocą zwykłych śrub. Jest orzech, składający się z dwóch listew. Pierwsza jest mocowany bezpośrednio na podłodze. Druga listwa dekoracyjna, pasuje na pierwszą, w wyniku czego na powierzchni nie są widoczne kapelusze od śrub, a połączenie wygląda bardziej estetycznie.

Jeśli grubość powłok różna, to można nieco unieść krawędzie. Podłoga jest wyrównany cementowy lub podkładając kawałek sklejki pod krawędź linoleum. Ważne jest, aby poprawnie obliczyć wszystkie wymiary, aby nie była duża szczelina. Następnie można użyć ten sam orzech lub budowlany klej.

Ale można to zrobić prościej kupić orzech, zdolny połączyć pokrycia z różnymi poziomami. Zwykle takie konstrukcje pozwalają ukryć różnicę w półtora centymetra. Takich nut często stosowane w połączeniu panele i linoleum.

Te nut można zamontować na trzy sposoby:

 • Pass-through. W tym przypadku próg nałożony na miejsce styku (z przystankiem na każdy rodzaj materiałów podłogowych) i mocowana za pomocą śrub. Ten sposób jest przydatny, jeśli różnica w wysokości jest nieznaczna.
 • Za pomocą głowicy z płytą montażową. Ta metoda pozwala uczynić połączenie piękniejszym, ponieważ górny pasek jest gładki i nie ma otworów. Wspornik mocujący jest mocowany do podłogi za pomocą wkrętów samogwintujących i jednocześnie dobrze przylega do wykładziny. A już się do niej za pomocą wycięć dołącza górna listwa.
 • Z użyciem kleju. Takie połączenie stosuje się dość rzadko. Ono nie pozwala osiągnąć odpowiednią wytrzymałość, ale łatwiej niż poprzednie wersje. Na miejsce łączenia wykładziny na ciekłe gwoździe umieszczony jest listwa. Następnie należy odczekać do całkowitego wyschnięcia (najlepiej, aby cały czas plancka była pod obciążeniem). Zamiast ciekłych gwoździ można użyć dowolnego innego budowlany klej, najlepiej na bazie silikonu.

Jak można zauważyć, sposobów połączenia linoleum ze sobą lub z innymi wykładzin wystarczy. Aby w pełni zapoznać się z cechami każdej metody, polecam obejrzeć film.

Wideo

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn