Dom
Tematy

Jak mogę naprawić kran, nie wydając fortuny na pomocnika?

22 lipca 2021

373

Jak mogę naprawić kran, nie wydając fortuny na pomocnika?

Jak zaprojektowana jest bateria

Mimo różnorodności wzorów i materiałów, wszystkie baterie mają ten sam design. Węże ciepłej i zimnej wody są podłączone do jednej strony korpusu, a druga strona ma ruchomą lub stałą wylewkę z perlatorem i jednym lub dwoma uchwytami do sterowania przepływem wody.

Zewnętrznie różnica polega na ilości zaworów. W modelach jednouchwytowych przepływ wody reguluje się przez podniesienie pokrętła, natomiast temperaturę przez obrót pokrętła w lewo lub w prawo. W modelach dwuuchwytowych przepływ reguluje się poprzez odkręcenie pokrętła, natomiast temperaturę zmienia się poprzez większe lub mniejsze otwarcie jednego lub drugiego zaworu.

Kluczową różnicą jest element odcinający: w bateriach jednouchwytowych jest to wkład, w dwuuchwytowych - kurek gumowy lub ceramiczno-metalowy. We wkładach przepływ jest zamykany przez parę ceramicznych płytek, w kranach - przez te same lub gumowe uszczelki.

Dlaczego baterie się psują

Z wyjątkiem perlatorów zatkanych przez osady i zanieczyszczenia, wszystkie usterki w bateriach mieszających dotyczą mechanizmu zamykającego. Te awarie są łatwo rozwiązywane przez wymianę wkładów lub kompletnych dysz kranowych, ale jeśli chcesz lub potrzebujesz części, można je łatwo naprawić.

Usterki są najczęściej spowodowane złą jakością armatury, ale także przedwczesnym zużyciem dławików, uszczelek i innych materiałów uszczelniających na skutek kontaktu z twardą wodą.

Jak zdemontować baterię w celu naprawy?

W celu usunięcia usterki należy rozmontować mikser, aby uzyskać dostęp do problematycznych części. Nie jest to zbyt trudne.

Modele jednodźwigniowe

 1. Zatrzymać dopływ wody do kranu i otworzyć kran, aby uwolnić ciśnienie i spuścić resztki.
 2. Umieść ściereczkę w zlewie, aby zapobiec uszkodzeniu powierzchni przez narzędzie i przypadkowemu zgubieniu małych części.
 3. Za pomocą cienkiego śrubokręta odkręć nakrętkę na uchwycie i poszukaj pod nią rodzaju śruby mocującej: może to być śrubokręt lub klucz imbusowy 3 mm.
 4. Za pomocą odpowiedniego narzędzia poluzować śrubę i zdjąć uchwyt pociągając go do góry. Jeśli się nie poddaje, należy delikatnie kołysać nim z boku na bok.
 5. Odkręcić ręcznie nakrętkę ozdobną. W przypadku starszych kranów może być konieczne zwilżenie ich octem lub WD-40 w celu rozpuszczenia kamienia.
 6. Używając klucza 27 lub 30 mm odkręcić i zdjąć nakrętkę mocującą wkład. Jeśli to nie zadziała, użyj klucza nasadowego lub nasadki. Jeśli to konieczne, najpierw wypełnij nakrętkę octem, kwaskiem cytrynowym lub WD-40.
 7. Pociągnij kasetę do siebie i wyjmij ją.
 8. Zmontować ponownie w odwrotnej kolejności.
 9. Aby zdjąć perlator, należy zlokalizować dwie ścięte krawędzie na korpusie i odkręcić część za pomocą klucza nastawnego.
 10. Aby zdjąć wylewkę, należy odkręcić nakrętkę na wylewce i pociągnąć ją do siebie.

Modele dwuuchwytowe

 1. Przekręcić kurek na wlocie do kranu i otworzyć go, aby zmniejszyć ciśnienie i usunąć resztki wody.
 2. Zatkaj odpływ lub, jeszcze lepiej, umieść szmatkę w zlewie. Zapobiegnie to wpadaniu części do odpływu i ochroni powierzchnię przed zarysowaniem.
 3. Nożem lub innym cienkim przedmiotem podnieść zatyczki na uchwytach i wyciągnąć je. W niektórych modelach zaślepki te są gwintowane i można je odkręcać w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
 4. Za pomocą śrubokręta wykręć śruby mocujące, a następnie zdejmij uchwyty. Jeśli nie da się ich zdjąć, należy je od spodu odłamać szczękami klucza i wcisnąć jak dźwignię. Dodatkowo należy zwilżyć gwint łodygi octem, kwaskiem cytrynowym lub WD-40. W ostateczności można odłamać uchwyty i wymienić je na nowe (są dostępne w handlu).
 5. Za pomocą klucza nastawnego odkręcić trzonki zaworów i wyjąć je z gniazd. Jeśli to nie zadziała, wypełnij gwinty dowolnym odkamieniaczem i pozostaw je na miejscu na jakiś czas. Podczas odkręcania należy przytrzymać korpus miksera drugim kluczem i owinąć go szmatką.
 6. Po naprawie należy zmontować wszystko w odwrotnej kolejności.
 7. Aby zdjąć perlator, należy odkręcić go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara za pomocą klucza nastawnego.
 8. Aby zdjąć obrotową wylewkę, należy odkręcić nakrętkę na wylewce i delikatnie pociągnąć ją do siebie.

Jak naprawić typowe awarie kranów

Woda nie płynie prawidłowo

Główną przyczyną niestabilnego przepływu, zwłaszcza jeśli problem występuje tylko na jednym z kranów w domu, jest zatkana siatka perlatora. Urządzenie to znajduje się na końcu wylewki i odcina przepływ, nasycając go powietrzem, co pozwala zaoszczędzić wodę i uniknąć rozpryskiwania. Z czasem rdza i osady mogą spowodować zablokowanie perlatora i woda zaczyna płynąć cienkimi strumieniami lub pryskać na boki.

Metoda 1: Wyczyść sitko

Istnieją dwa rodzaje aeratorów: męski i żeński. Pierwsze z nich są przykręcane do samej wylewki, drugie zaś są w nią wkręcane.

Wylewka z gwintem zewnętrznym może być usunięta poprzez ręczne odkręcenie jej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli nie ustępuje, spróbuj owinąć korpus szmatką lub użyj klucza do rur, ale nie za mocno. Odkręcić część z gwintem wewnętrznym za pomocą klucza nastawnego lub otwartego, chwytając za dwie płaskie krawędzie korpusu.

W zaniedbanych przypadkach należy najpierw oczyścić gwinty z kamienia i innych osadów. Aby to zrobić, owiń szmatkę nasączoną octem lub kwaskiem cytrynowym wokół napowietrzacza. Można wlać płyn do plastikowej nakrętki butelki, umieścić go na dyfuzor i taśmy na i pozostawić go na 20-30 minut.

Po wyjęciu perlatora należy go zdemontować poprzez oderwanie sitka i plastikowej wkładki za pomocą ostrego noża lub cienkiego śrubokręta. Umieść części w pojemniku z octem na 15-20 minut, a następnie wyczyść starą szczoteczką do zębów i opłucz pod bieżącą wodą.

 

Zmontuj wszystko w odwrotnej kolejności: włóż siatki do korpusu perlatora, a następnie zamontuj go w wylewce, przykręcając ręcznie i dokręcając nieco kluczem.

Metoda 2. Wymienić napowietrzacz

Jeśli nie masz ochoty na kłopot, możesz po prostu wymienić zraszacz na nowy, zwłaszcza jeśli masz go pod ręką. Część jest niedroga i zawsze można zachować kilka zapasowych na takie okazje. Wystarczy odkręcić perlator w sposób opisany powyżej i wymienić go na nowy.

Woda wycieka z wylewki

W kranach z obrotową wylewką połączenie to jest uszczelnione gumowym pierścieniem. Z czasem ulega on zużyciu, przestaje uszczelniać zespół i woda zaczyna kapać, a następnie przeciekać w tym miejscu. Problem rozwiązuje wymiana pierścienia, która kosztuje grosze i jest dostępna w zestawach naprawczych do kranów.

Wylewki obrotowe można podzielić na dwa rodzaje. W niektórych przypadkach "gęsia szyja" jest przykręcona do armatury za pomocą nakrętki lub włożona do armatury i zabezpieczona śrubą. W innych przypadkach jest to ruchoma część ciała i wymaga usunięcia armatury.

W modelach z nakrętką należy odkręcić ją ręcznie lub za pomocą klucza i pociągnąć do siebie. Wcześniej namoczyć skalane połączenie w occie lub kwasku cytrynowym. Następnie użyj szydła lub innego małego przedmiotu, aby otworzyć i usunąć gumowy pierścień. Znajdź w sklepie podobny, wymień go i złóż wszystko w odwrotnej kolejności.

Jeśli nie ma odpowiedniego pierścienia, można nawinąć jeden lub dwa zwoje nici sanitarnej lub taśmy FUM w rowku, w którym jest on umieszczony - zwiększy to średnicę uszczelki, będzie ona ciaśniej przylegać i zapewni niezbędną szczelność.

Kran, w którym wylewka jest dolną częścią ciała, będzie musiał być usunięty z umywalki, aby go naprawić. Jak to zrobić, jest szczegółowo wyjaśnione w tym artykule. W skrócie, należy zamknąć dopływ wody, usunąć elastyczne przyłącza, a następnie uchwyt mocujący lub nakrętki i wyciągnąć armaturę.

Następnie odkręć ręcznie ozdobną nakrętkę, która przytrzymuje obrotową wylewkę. Być może trzeba będzie namoczyć kamień w occie lub kwasku cytrynowym i uciec się do użycia klucza nastawnego, owijając jego szczęki szmatką lub gumą. Zdejmij podkładkę PTFE i zdejmij wylewkę pociągając ją do siebie.

Naprawa armatury: podważenie gumowych pierścieni

Podnieść dwa gumowe pierścienie i zastąpić je nowymi. Nie mieszać: obie uszczelki muszą być skierowane szerszą częścią stożka do siebie. Ponownie zmontować wszystko w odwrotnej kolejności.

Można również owinąć kilka zwojów taśmy FUM lub nici hydraulicznej w rowkach gumowych pierścieni. To sprawi, że uszczelki będą grubsze i zapobiegnie wyciekom.

Złamana rączka

Istnieje wiele niedrogich, uniwersalnych pokręteł, które pasują do wszystkich typów wkładów i kranów. Wybór i wymiana klamki nie jest trudna.

Główną trudnością jest usunięcie złamanego uchwytu. Nie zawsze, ale tylko w starszych, tańszych bateriach. To właśnie tutaj ocet lub kwasek cytrynowy może pomóc w rozpuszczeniu płytki nazębnej. W skrajnym przypadku można spróbować delikatnie złamać uchwyt za pomocą klucza.

Odkręcić korek ozdobny, odkręcić śrubę mocującą i zdjąć koło ręczne. Kup w sklepie nową, używając uszkodzonej jako próbki i zamontuj ją na właściwym miejscu.


Jak naprawiać miksery jednouchwytowe

Woda wyciekająca spod klamki

Przeciek ten spowodowany jest nieprawidłowym dociskaniem wkładu do wnętrza korpusu mieszacza. Jest to spowodowane zużyciem i osadzaniem się kamienia. W takich przypadkach dokręcenie nakrętki dociskowej może czasami uratować problem. Jeśli to nie pomoże, problem można rozwiązać poprzez wymianę wkładu.

Metoda 1: Dokręcić nakrętkę wkładu.

Zdemontować mikser. Zdjąć uchwyt i nakrętkę ozdobną. Weź klucz półksiężycowy (najlepiej nasadowy lub z łbem) i spróbuj dokręcić mosiężną nakrętkę w korpusie. Nie należy przesadzać, aby nie uszkodzić go lub samego wkładu. Po każdej próbie należy otworzyć wodę i sprawdzić, czy nie ma wycieków.

Metoda 2. Wymień kasetę

Jeśli dokręcenie nakrętki nie powiedzie się, pozostaje tylko wymienić wkład. Jest to proste: wystarczy zdemontować mieszacz, kupić nowy element w sklepie podając numer artykułu lub stary jako próbkę, następnie włożyć nowy wkład i ponownie złożyć zespół w odwrotnej kolejności.

Woda nie zamyka się całkowicie, uchwyt zacina się lub piszczy

Typowe problemy z bateriami jednouchwytowymi: uchwyt ślizga się ciasno i skrzypi, a po zamknięciu woda nadal kapie lub płynie cienkim strumieniem. Wszystkie te problemy są spowodowane zużyciem mechanizmu wkładu i mogą być rozwiązane tylko przez jego wymianę.

Jeśli chcesz, możesz oczywiście zdemontować część, oczyścić osad i nasmarować mechanizm - to przedłuży jego żywotność na jakiś czas. Ale kartridż jest uważany za element zużywalny i jest tani, więc łatwiej i szybciej jest go wymienić na nowy.


Jak naprawić baterie dwuuchwytowe?

Usterki w bateriach dwuuchwytowych różnią się w zależności od tego, które z wiaderek baterii jest zamontowane. Można to dość łatwo stwierdzić: jeśli koło ręczne obraca się tylko o ćwierć lub pół obrotu, to jest to skrzynka metalowo-ceramiczna, a jeśli obraca się o kilka obrotów, to jest to skrzynka gwintowana.

Wszystkie problemy z armaturą dwuzaworową można łatwo rozwiązać poprzez wymianę zaworów. Na szczęście awarie są spowodowane przez podkładki i gumy, które można łatwo naprawić.

Podobnie jak wkłady do kranów, złączki są niedrogie i można je kupić w każdym sklepie z artykułami żelaznymi. Jeśli nie chcesz zadawać sobie trudu, po prostu je wymień. Jeśli chcesz być nieco bardziej zaangażowany i poczuć się jak prawdziwy hydraulik, spróbuj naprawić tę część. To nie jest trudne.

Osprzęt metalowo-ceramiczny

Woda nie zatrzymuje się całkowicie.

Istnieje podkładka PTFE w kranu podkładki, która jest używana jako uszczelka między częściami metalowymi butelki. Z czasem zużywa się i staje się coraz cieńsza. Powoduje to ruch trzpienia do góry, zwiększa się szczelina między płytkami ceramicznymi i woda nadal płynie, nawet jeśli są one zablokowane. Wymieniając podkładkę na grubszą można całkowicie rozwiązać problem.

Sposób 1: Wymienić podkładkę

Rozmontować baterię i zdjąć głowicę zaworu. Zdjąć gumkę i wyjąć parę ceramiczną. Za pomocą śrubokręta lub innego małego przedmiotu oderwać korek od górnej części zaworu i wyciągnąć trzpień. Cienka biała podkładka jest częścią, którą należy wymienić.

Można do tego użyć dowolnego dostępnego materiału. Oto najbardziej popularne i sprawdzone alternatywy, które mogą służyć jako zamiennik:

 • Podkładka miedziana o wymiarach 10 × 13 × 1 mm lub 10 × 14 × 1 mm (dostępna w sklepach motoryzacyjnych i na AliExpress).
 • Pierścień wygięty z drutu o grubości 1 mm (może być pobrany z jednożyłowego kabla miedzianego 0,75 mm²).
 • Plastikowy pierścień wycięty ostrym nożem ze szpulki nici lub jednorazowej strzykawki o pojemności 2 lub 3 ml.

Wsunąć improwizowaną podkładkę na trzpień, ponownie zmontować kran w odwrotnej kolejności i zamontować w armaturze. Drut lub plastikowy pierścień będzie trwał od sześciu miesięcy do roku, ale miedziana podkładka będzie trwała, można powiedzieć, na zawsze.

Metoda 2. Wymienić kompletną piastę kranu 

Zdemontuj baterię, wyjmij starą głowicę i kup taką samą w sklepie. Włożyć nową część na swoje miejsce i złożyć ponownie w odwrotnej kolejności.

Wyciek wody spod koła zamachowego

Jeżeli armatura nie przecieka z samego pokrętła, to znaczy, że o-ringi są zużyte i są cieńsze, co umożliwia przedostawanie się wody do wrzeciona. Są trzy wyjścia: wymienić cały kran, wymienić tylko pierścienie lub podłożyć coś pod pierścienie.

Metoda 1: Wymienić pierścienie gumowe

Zdemontować armaturę i głowicę baterii w sposób opisany powyżej. Użyj szydła, śrubokręta lub innego delikatnego przedmiotu, aby wyłamać pierścienie na trzpieniu i zastąpić je nowymi. Możesz znaleźć te same w zestawach naprawczych kranów lub usunąć je z plastikowych łączników rur.

Ponownie zmontować blok zaworu w odwrotnej kolejności i zamontować go w armaturze. Wyciek ustanie, a mechanizm będzie działał jak nowy.

Metoda 2. Nawinąć nitkę pod pierścieniami

Rozwiązanie tymczasowe lub alternatywne: Możesz zwiększyć średnicę zużytych gumek, nawijając jeden lub dwa zwoje cienkich pasków taśmy FUM lub nici sanitarnej na szczeliny, w których są zamontowane. Nie przesadzaj, bo pręt nie będzie pasował do korpusu.

Metoda 3. Wymienić głowicę kranu

Opcja dla tych, którzy nie chcą zadawać sobie trudu. Rozebrać baterię, usunąć starą głowicę, kupić nową w sklepie, następnie wymienić ją i ponownie zamontować baterię.

Korki gwintowane

Woda nie jest całkowicie odcięta.

W tego typu mosiężnych pokrętłach wyciek wody spowodowany jest ścieraniem lub zużyciem gumowej uszczelki na końcu trzpienia. Powiększa to szczelinę pomiędzy uszczelką a korpusem, dzięki czemu woda przepływa nawet w pozycji zamkniętej.

Oprócz uniwersalnego rozwiązania, jakim jest wymiana zespołu, możliwe jest również usunięcie problemu poprzez zamontowanie nowej uszczelki lub jej odwrócenie.

Metoda 1: Wymienić uszczelkę

Zdemontować baterię i odkręcić kielich baterii od korpusu. Usunąć uszczelkę z trzpienia i zastąpić ją nową z zestawu naprawczego. Można też wyciąć element z grubej gumy, np. z kamery samochodowej.

Założyć tylną obudowę i ponownie zmontować mieszarkę w odwrotnej kolejności.

Metoda 2. Odwrócić uszczelkę do góry nogami

Zdemontować armaturę, wyjąć głowicę kranu i zdemontować ją w sposób opisany powyżej. Odwrócić uszczelkę do góry nogami tak, aby dotykała korpusu tylną stroną, która nie uległa przetarciu. Ponownie zmontować konstrukcję. Umożliwi to dalsze funkcjonowanie ikony przez krótki okres czasu.

Metoda 3. Wymienić kompletny zespół przełącznika zaczepów

Zdemontować zawór i odkręcić głowicę zaworu od korpusu. Zakupić nową część w sklepie, używając starej jako próbki i ponownie zamontować w odwrotnej kolejności.

Wyciek wody spod koła ręcznego

Przyczyna tego problemu jest taka sama jak w przypadku zaworów ceramiczno-metalowych - zużycie o-ringów wrzeciona. Rozwiązania są odpowiednio takie same: założyć nowe pierścienie, przewinąć gwint lub całkowicie wymienić moduł odcinający.


Jak naprawić baterie wannowe z głowicą prysznicową

Baterie wannowe wyposażone w głowicę prysznicową mają te same wady, co tradycyjne modele. Jedynym wyjątkiem są awarie samej głowicy prysznicowej. Są one zazwyczaj spowodowane zniszczeniem lub pęknięciem uszczelek i mogą być naprawione poprzez ich wymianę.

Usterki w bateriach z korkiem można usunąć poprzez wymianę korka. W modelach z wyjmowanym przełącznikiem - zwanym przy okazji diverterem - można go również wymienić. Części są dostępne w sklepach i mają przystępną cenę.

Wyciek wody z rozdzielacza

Powszechne wycieki są spowodowane uszkodzeniem uszczelnień trzpienia lub korków z powodu osadów w wodzie i normalnego zużycia. Można to skorygować poprzez wymianę gumek lub całego zespołu.

Przełącznik suwaka

Ten typ rozdzielacza łatwo rozpoznać po podobnym do zaworu przełączniku, który należy nacisnąć lub pociągnąć, aby przekierować przepływ pomiędzy mieszaczem a prysznicem.

Sposób 1: Wymienić uszczelki olejowe

Zamknąć zawory na armaturze i zdjąć pokrywę przełącznika odkręcając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ostrożnie odkręcić zawór, a następnie nakrętkę od spodu. Wyjąć trzpień z przelotkami. Wybierz te same ze sklepu i zastąp je mydłem i smarem. Włożyć trzpień z powrotem na miejsce i wkręcić zawór do armatury. Założyć pokrywę zaworu i sprawdzić zawór przełączający.

Metoda 2. Wymienić rozdzielacz

Jeśli diverter jest zdejmowalny, można go po prostu usunąć odkręcając nakrętkę i wymienić stary w sklepie hydraulicznym.

Przełącznik obrotowy

Jeśli przepływ między prysznicem a baterią jest przełączany za pomocą dźwigni lub uchwytu, który obraca się wokół własnej osi, mamy do czynienia z przełącznikiem z głowicą prysznicową. W takim przypadku należy go wymienić.

Podnieś pokrywę przełącznika i zdejmij ją za pomocą śrubokręta. Za pomocą klucza krzyżakowego odkręcić blok zaworu od korpusu mieszacza i za pomocą klucza nasadowego znaleźć odpowiedni rozmiar części zamiennej. Zamontuj nową część, dokręć ją kluczem i załóż przełącznik. Zabezpieczyć śrubą i założyć ozdobną zaślepkę.

Bateria i zestaw prysznicowy działają jednocześnie

Inna awaria przełącznika jest spowodowana przez zużyte uszczelki lub złącza kranowe. Można go naprawić poprzez wymianę uszkodzonych elementów w sposób opisany w poprzednim punkcie.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn