Dom
Tematy

Jak tynkować narożniki ścian?

13 stycznia 2021

4885

Jak tynkować narożniki ścian?

Wykończenie narożników ścian

Technika tynkowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych naroży pomieszczeń ma swoje własne cechy i wymaga starannego przygotowania terenów przyległych do nich powierzchni ścian. Koncentruje się przy tym uwagę na jakość wykonania kąta styku z zachowaniem wszystkich przewidzianych przepisami wskaźników.

W dzisiejszych czasach praktykowane są dwa sposoby wyrównywania krawędzi, w połączeniach ścian, których użycie zależy od rodzaju późniejszego wykończenia ścian pomieszczenia. W przypadku, gdy ściany w pokoju zakłada się tapety z doborem wzoru – wyrównanie kątów można na poziomie. Kiedy planowane jest ich wykończenie za pomocą tynku, zwykle uciekają się do ułożenia na płaszczyźnie.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Przed tym jak tynkować narożniki ścian trzeba będzie przygotować odpowiednie materiały, za pomocą których można wyrównywać kątowe strefy poprzez nakładanie kilku warstw farb (bez tak zwanego "tonący").

Polecamy kupować tylko wysokiej jakości gotowe mieszanki, produkowane rzetelnymi i sprawdzonymi producentami. Przy tym najlepszym rozwiązaniem jest tynk, przygotowany na bazie gipsu (to nazywa putty strona).

Kąty można taktować specjalną farbą podkładową głębokiej penetracji, znacznie poprawiającą przyczepność z tynkiem.

Dla organizacji robót tynkarskich konieczna przygotować następujące akcesoria i narzędzia:

  • wiadro plastikowe;
  • wiertarka z nasadką trzepaczką;
  • zasady i zestaw noża;
  • specjalną "fugi";
  • zestaw papieru ściernego o różnej ziarnistości.

Tynki wewnętrzne narożniki

Dla wyrównania kątów tego rodzaju sygnały kontrolne instalowane bezpośrednio w samym rogu. Dla sprawnego i niewykrywalne "wciągnięcia" wydany kąta należy stosować zasady dotyczące możliwości większej wielkości (długości).

Wstępne przygotowanie powierzchni, kątów sprowadza się do usuwania (pukanie) z niej wyraźnie wydzielających pagórków i półki, co pozwoli ci zaoszczędzić na ilości stosowanych szpachli. Po wyrównaniu powierzchni przygotowane składem głębokiej penetracji, co dodatkowo wzmacnia spryskaną i zwiększa przyczepność z warstwą szpachli. Gruntowanie odbywa się na całą szerokość zasady, używanego w przygotowaniu kąta, lub nawet nieco więcej.

Po wyschnięciu naniesionego materiału skalnego będzie można przejść do przygotowania kątowego latarni, który jest wykonywany w formie pięć centymetrów paski gładzi gipsowej. Do jego przygotowania używa tynk mieszanka, która, przede wszystkim, aby uniknąć powstawania grudek dokładnie mieszamy.

Wtedy gotową mieszaninę nanosi się na rzuty rożne obszary, a następnie wyrównuje się w płaszczyźnie pionowej za pomocą reguły. Po zakończeniu rozprowadzania mieszanki i jej całkowitym wyschnięciu trzeba będzie przygotować jeszcze jeden sygnał, który powinien znajdować się na przylegającej ścianie.

Po tym jak latarnie przygotowane, można przejść do "zwlekania" ścian w okolicy kąta styku, produkowanego za pomocą tej samej zasady. Przy nakładaniu tynku na ścianę na całej długości zasady jeden z jego końców musi opierać się na ustalony wcześniej latarnia morska, podczas gdy inny przy tym prowadzona jest wzdłuż ściany z jednoczesnym odcinać nadmiaru materiału. Zdalny za pomocą zasady warstwa szpachli nie można użyć ponownie, ponieważ wysuszony fragmenty roztworu złamią plastyczność i jednorodność gotowej masy. Do rozwiązania ("wbijania") wizualnie wyczuwalnymi rowków lub zadrapaniami będzie można nałożyć kolejną warstwę zaprawy i produkować "rozwiercanie" rzutów rożnych powierzchni za pomocą tego samego reguły.

Tynkowanie narożników zewnętrznych

Przed tym jak tynkować narożniki ścian od strony zewnętrznej należy zbić wszystkie mają na nią przyrosty i występy. Dopiero po tym można przystąpić do gruntowania podłoża uzdatnianej do tynkowania powierzchni. Do jakościowego tynkowania narożników zewnętrznych zaleca się użyć specjalne profile, stanowiące perforowane metalowe listwy określonej długości, które są wykonywane w postaci zakątków.

Będąc z natury gotowymi beacon, takie profile są mocowane na rogach poprzez ich wciskaniu w już naniesiony na powierzchnię ścian zaprawę. Po tym można usunąć nadmiar mieszanki tynkarskiej i sprawdzenie pionowości konstrukcji w obu płaszczyznach.

Ostateczną fugi narożnika, wytwarzane za pomocą "klasycznych" narzędzi ściernych (budowlanej siatki lub tak zwanej "skórki") należy wykonywać po upływie określonego czasu, gdy warstwa naniesionego tynku całkowicie wyschnie.

Wideo

Proponujemy obejrzeć następujący film o tynku kątów wewnętrznych:

Tynkowanie ścian domu na zewnątrz:

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn