Dom
Tematy

Drenaż działki własnymi rękami

9 czerwca 2020

15858

Drenaż działki własnymi rękami

Drenaż domek działki lepiej powierzyć specjalistom, jednak, jeśli nie ma takiej możliwości, to można spróbować zorientować się we wszystkich samodzielnie. Przede wszystkim, trzeba rozebrać rodzaje drenażu i różne schematy jego urządzenia, a także przeznaczenie. Drenaż po prostu jest potrzebny, bo ten system chroni dom i działka od nadmiernej wilgotności. Jeśli prawidłowo go ustawić, to efekt może być odwrotny. To doprowadzi do zalania i wymywanie gleby.

Rodzaje

Aby rozpocząć, trzeba rozebrać jego rodzaje i dowiedzieć się cechy pracy każdego.

Drenaż jest:

 • powierzchowne;
 • zakorzenionymi.

Powierzchniowy drenaż można zrobić bez udziału mistrzów. Jest to stosunkowo prosta praca.

Głęboki drenaż najlepiej produkować jeszcze na etapie budowy domu.

Budowa też potrzebuje ochrony. Często bywa tak, że przepływ wód gruntowych przenika do podziemnych pomieszczeń. Woda może zalać piwnica, garaż, parking podziemny lub pokój wypoczynkowy. Wszystko zależy od tego, co znajduje się poniżej powierzchni ziemi.

Drenaż działki schemat

Powierzchowny

Powierzchniowy drenaż działki odbywa się za pomocą różnych wąwozy i zasobników. Swoją nazwę ten rodzaj drenażu dostał za to, że cały system znajduje się na powierzchni. Tacki mogą z powodzeniem radzić sobie z przepływem wody deszczowej, a także wilgoć, która powstaje w wyniku topnienia śniegu.

Powierzchniowy drenaż jest w dwóch rodzajach: punktowy i liniowy.

 • Punktowy. System taki składa się z zlewni, które z kolei są związane z kanalizacją. Urządzenia do gromadzenia wody są zazwyczaj instalowane pod rynny, na nizinach i pod kranów.
 • Liniowy. System przypomina kanał, który ma nachylenie w kierunku studni. To właśnie tam trafia wilgoć od ulew.

Nie można powiedzieć, że jeden z typów drenaż jest lepszy od drugiego. Często obie odmiany są używane razem dla większej wydajności. Wszystkie urządzenia w systemie wymagają regularnego czyszczenia, w przeciwnym razie będą one przestają prawidłowo funkcjonować. Dobrze zorganizowany rynny służy dobrze i radzi sobie ze swoim zadaniem.

Punktowy

Przy punktowym układzie zasobniki są, przede wszystkim, pod kanalizacji w domu. W przeciwnym razie woda będzie stale narażone na fundament i na działkę.

Nieprawidłowy układ pociągnie za sobą przenikanie wilgoci do podziemnych pomieszczeń.

Zasobniki należy ustawić tak, aby znajdowały się one pod ziemią. Od nich będzie musiał spędzić rury do kanalizacji. Z góry taca pokryta kratką. To i ochronne, a jednocześnie element dekoracyjny. Do czyszczenia zasobnika trzeba tylko podnieść kratę i usunąć z pojemnika na śmieci.

Liniowy

System liniowy jest znana od bardzo dawna. Był używany już w Starożytnym Egipcie i Babilonie. Dziś zmieniły się tylko użyte materiały, a zasada działania jest taki sam.

Na stoku stosuje się plastikowe lub betonowe zasobniki. Są one wyposażone w góry kratką, która chroni rynny. W systemie są zbieracze śmieci, które ułatwiają proces opieki nad straganami.

Instalacja takich systemów jest niezbędna w przypadkach, gdy:

 • potrzebna jest ochrona fundamentów od wód deszczowych;
 • istnieje ryzyko rozmycia gleby;
 • istnieje potrzeba odprowadzania wilgoci od stodół, garaży i innych obiektów, położonych na niżu;
 • dla ochrony ścieżek w ogrodzie i podmiejskich działkach.

Montaż odpływu wód nie będzie skomplikowane nawet dla początkujących. Jego urządzenie jest jasne.

Dokładniej

Zazwyczaj na obszarach zainstalowane oba rodzaje drenażu: i głęboki i powierzchowny. Taki drenaż sieć zapewnia absolutną ochronę przed wilgocią.

Przed aranżacji awaryjne systemu należy ustalić, w którą stronę płynie woda podczas ulew. Wskaźnik ten jest jednym z najważniejszych.

Jeśli mylić z poziomem pochylenia, można zrobić sobie krzywdę własnej pracy.

Dowiedz się kierunek odpływu wód można bez badania terenu. Aby to zrobić, wystarczy poczekać do pierwszej ulewy i zobacz, gdzie płyną strumienie.

 • Gdy kierunek przepływu określono, należy zaopatrzyć się w drenaż rurami i geowłóknina. Zamiast geowłókniny można wziąć dowolny inny materiał, który dobrze przepuszcza wodę.
 • Na działce wyrywa wykopu. Ich układ przypomina jodełkę.
 • Trzeba jeszcze raz upewnić się, że wybrano prawidłowy kierunek. Wszystkie możliwe błędy łatwo naprawić na tym etapie prac. Trzeba zostawić rowy otwarte do pierwszego deszczu. Jeśli wszystko jest zrobione poprawnie, to woda będzie spływać w odpowiednim kierunku. Jeśli woda stoi w wykopach, trzeba wszystko przerabiać, bo to świadczy o słabym spadku stoku. Jeśli woda płynie, wręcz przeciwnie, na działkę, to błąd przy określaniu strony pochylenia.
 • Jeśli wykopu ximpx sprawdzenie, można kontynuować wkopanie drenuje. Rury przycinane na odcinki odpowiedniej długości i spajają się ze sobą.
 • Fragmentu ułożone w wykopie. Przed ułożeniem rury należy owinąć jągeowłóknina. Pozwala to systemowi łatwo wyprowadzać wody i jednocześnie ochroni ją przed zanieczyszczeniem. Aby zrobić prosty kanalizacji pochowany typu, należy wykopać rów o głębokości pół metra. W tym przypadku będzie ona działać skutecznie w sezonie letnim. Aby drenaż funkcjonował i w zimnych porach, i w okresie odwilży, trzeba zrobić wykop o głębokości nie mniejszej niż jeden metr. Również w tym przypadku trzeba będzie zainstalować specjalne studnie. Praktyka pokazuje, że prosta konstrukcja wystarczy, by chronić działka i dom przed wilgocią.
 • Wykopu pokrytych gruzem i drobnymi kamykami. To pozwoli na wilgoć łatwo płynąć z rury.
 • Rury są wyświetlane w głównym studnie i rowy. Można je wyprowadzić z innych źródeł systemu odprowadzania wody.

Ogólny schemat drenażu: studnia-odbiornik, fragmentu i kolektor, który usuwa nadmiar wilgoci.

Obliczanie i projektowanie zawsze zależą od specyfiki każdego odcinka. Nie można po prostu zainstalować na wszystkich jeden i ten sam system. Gdzieś wymagane są dodatkowe środki drenaż, a gdzie-to jest to najprostsze urządzenie. W skrajnym przypadku, można zwrócić się do map, aby określić charakter swojej działki.

Nawet w przypadku danych z kart nie warto zaniedbywać więcej praktycznej weryfikacja pochylenia. W przypadku, gdy nie można gdzieniegdzie osiągnięcia pożądanego kierunku odpływu, można spróbować to naprawić za pomocą nasypów. Jednak taki zabieg również nie odbywa się bez wstępnych obliczeń. Wiele problemów można rozwiązać za pomocą pompy drenażowej. To wymuszona system odprowadzania wody, która jest używana w przypadkach, gdy naturalną stworzyć nie można, lub wymagane jest dodatkowe urządzenie wyjściowe wód.

Na gliniastych glebach

Nie wszystkie rodzaje gleb dobrze przepuszczają wodę. Należą do nich gliniaste. Gleby gliniastej różni się nadmiarem wilgoci. Z tego powodu do korzeni nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Jak wynik – rośliny giną. Gęstą darń też prowadzi do głodu tlenowego roślin.

W regeneracji kanalizację niewielkiej części, w procesie projektowania nie musisz robić obliczenia. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę parametry dotyczące dren:

 • pochylenie;
 • lokalizacja zgodnie z planem;
 • głębokość zalegania;
 • odległość między rzędami;
 • urządzenie wellhead części i otworów studni.

Naturalne ukształtowanie działki ze spadkiem lepiej użyć przy budowie kanalizacji.

Korzystanie z ulgi

Z pochyłym działką łatwiej pracować niż z nizinny. Wynika to z przynajmniej zmniejszenie robocizny. Wszystko, co trzeba – umiejętnie łączyć odkryty i basen drenaż.

Gleby gliniastej gęsta i ciężka, więc odwadniających w celu poprawy właściwości gleby należy dokładnie poluzować. W procesie uszczelki dren należy omijać miejsca, przeznaczone do przejazdu samochodu.

Na glebach torfowych

Na torfowisk poziom wód gruntowych jest zazwyczaj wysoki. Z tego powodu takie rodzaje gleb praktycznie nie używają do uprawy roślin. W torfowisk system korzeniowy roślin jest po prostu gniją.

Osuszanie torfowisk pozwala obniżyć poziom wód gruntowych do 2-2,5 m. Nie musisz tego robić, jeśli na swojej działce już przeprowadzone osuszanie gruntu. Można to łatwo ustalić. Na działce zostały przeprowadzone osuszanie, jeśli na nim nie ma stagnacja
stopionej wody, a poziom wód gruntowych w powodzi nie przekracza 1,5 m.

Zdarza się to tylko na nizinnych torfowisk lub wykończenia kimś ziemi. Najczęściej na torf można obserwować obraz, gdy woda jest blisko, a wiosną nawet miejscami nie wchłania się w ziemię. Wyjątkiem jest tylko gorące lato, gdy poziom wód gruntowych jest mocno spada, w wyniku czego torf wysusza i potrzebuje podlewania. Korzenie bylin bardzo cierpią w okresie odwilży zimą lub wiosną. W takiej sytuacji z czasem śmierć roślin jest nieunikniona.

Nie wszystko jest tak źle. Torfowiska można osuszyć. Co do tego można zrobić? Jeśli woda jest na poziomie 0,8–1,2 m, to jej nadmiar jest całkiem możliwe, aby zabrać z działki, np. sadzenie brzozy lub krzewy kaliny, w północno-zachodniej strony działki lub poza jego granicami. Rzecz w tym, że brzoza aktywnie zbierają wilgoć w odległości 30 m od siebie. Tak, osusz działka, przy tym nie zacienienie go tymi drzewami.

Jeśli woda znajduje się bliżej, to trzeba zrobić wysokiej jakości kanalizacji. Do tego delikatne działka na sektora. Przy tym rowów ułożone w skos miejsca do zbierania wody. W lewym dolnym rogu działki wykopać studni odpływowej lub zrób sztuczny staw. W niego i będzie wyczerpania wszystkie nadmiar wody z torfu fazy. Jeśli zdecydujesz się zrobić naczynie zbiorcze w postaci studni, to nagromadzone wodę letnią suszę będzie można wykorzystać do podlewania.

Zrzuć wokół zbiornika wilgoć miłości owocowe/ozdobne kultury.

Dwa rowy muszą odbywać się na zewnątrz działki, poprzeczne – należy przewidzieć dla prawidłowego osuszenia torfowiska. Na przykład, dla 6-hektarowej wystarczy zrobić 1-2 poprzeczne rowu. Przy tym głębokość rowu powinna wynosić około 40-50 cm Głębienie wykopu, złóż górną warstwę gleby na krawędzi grządek, które będą się osiedlić się później.

Ze względów bezpieczeństwa lepiej zrobić zamkniętą kanalizacji. Zasada jej montażu zostanie opisany poniżej.

Nie, żeby choć na małym skrawku ziemi, zbierało się woda – lód lub deszczowa. Jeśli znajdziesz takie skupiska, to zrób w takich miejscach nasypu z gruntu i piasku, a także żyznej gleby. Rękawy kanalizacji powinny pasować do studni/staw.

Na torfowisk, rośliny powinny być uprawiane na podniesionych łóżkach. Jeśli latem torf wyschnąć ze względu na upał, to będzie trzeba regularnie i obficie podlewać.

W przypadkach, gdy poziom wód gruntowych nie można obniżać do poziomu 2 m, drzewa owocowe na nim będzie trzeba sadzić na sztucznych pagórkach, o wysokości 30-50 cm W tym w miarę wzrostu drzewa, średnica kopca będzie wzrastać.

Błędy w regeneracji

Najczęstszym błędem w regeneracji systemu odprowadzania polega na tym, że jej zakladac bez odpowiedniego projektu. Podczas instalacji odwadniających rur i systemów trzeba przede wszystkim zorientować się w sytuacji. Przy tym należy przeanalizować sam obszar i charakter wód gruntowych.

Na przykład, woda bardzo często wpływa na fundament. Aby chronić go zaprojektować system odwodnienia potrzebne przy budowie domu. W tym przypadku konieczne instalowanie dodatkowego piwnicy, która będzie stanowić barierę dla wód gruntowych. Jeśli projektowanie dokonano prawidłowo, to sytuacja może tylko być skomplikowane. Wody gruntowe będą postępować w piwnicy i wpływać na fundament. W trudnych przypadkach trzeba będzie zwrócić się do specjalistów.

Przeczytaj także:

Wykończenie narożników ścian

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn