Dom
Tematy

Czym pokryć dach altany

9 czerwca 2020

17313

Czym pokryć dach altany

Altana – to architektoniczne struktury, która często jest używany w lecie. Jednak nie warto liczyć to ustrojstwo nieistotny, bo ono w znacznym stopniu poprawia przylegający do domu krajobraz, a także służy jako miejsce wypoczynku. Dach altany jest nie tylko ochrona przed deszczem. W dużej mierze od dachu zależy trwałość całej konstrukcji, dlatego należy uważnie podejść do kwestii wyboru pokrycia dachowego. Dowiemy się, czym najlepiej pokryć dach altany, aby to nie wpłynęło na zmniejszenie żywotności konstrukcji.

Wskazówki dotyczące wyboru materiału

  • Masywne materiały, pokrycia dachowe mogą być zbyt ciężkie dla konstrukcji z uproszczonym fundamentem. Jeśli fundament jest właścicielem altany został założony dokładnie, tak jeszcze i z obszar ślepy, to można śmiało wybrać dowolny materiał, nie zwracając uwagi na jego wagę.
  • Należy określić optymalny kąt nachylenia dachu. Rzecz w tym, że w ciągu roku na nachylenia dachu wpływają śniegiem i wiatrem obciążenia. Jeśli do śniegu wskazane jest, aby dach połaci była bardziej strome, to dla wiatru na odwrót. Podmuchy wiatru mogą w znacznym stopniu zepsuć dach ze stromym spadkiem, i tutaj najlepiej wybrać dach, poziomej konstrukcji.
  • Lokalizacja altany w pobliżu zbiornika, sygnał do tego, że przy jej budowie powinny być wodoodporne materiały. Ponadto, należy zaimpregnować całą powierzchnię antyseptycznych i szczególną antykorozyjnych związków.
  • Jeśli wewnątrz altany planuje się rozpalić ognisko, to również wpływa na wybór materiału. Niedopuszczalne jest stosowanie łatwopalnych materiałów.

Poliwęglan

Jest on uważany za jednego z najlepszych przyjaciół, miejsce zamieszkania lato. Naprawdę, dach z poliwęglanu idealna do budowli, stosowanych w okresie letnim. Ma dużo pozytywnych cech, a przy tym praktycznie nie ma poważne wady.

Niska waga materiału pozwala na wykorzystanie go nawet w małych altanach. Do budowy z niego pokrycia dachowe nie są potrzebne skomplikowane obliczenia geometryczne, ponieważ materiał się wygina. Jego umiarkowana elastyczność pozwala tworzyć niezwykłe formy. Arkusze poliwęglanowe łatwo wyciąć. Poliwęglan można zamontować praktycznie do każdego podłoża. Przy tym materiał i dość ekonomiczny. Można nim pokryć dach altany tanio i szybko.

W razie potrzeby arkusze poliwęglanowe można zawsze usunąć, a następnie ustawić z powrotem. Pozwala to zastąpić część dachu, jeśli jest stworzona z kilku kawałków. Poliwęglan ma strukturę "plastra miodu", a to z kolei zwiększa jego właściwości izolacyjne, które są praktycznie nieobecne u innych materiałów przezroczystych. Nawiasem mówiąc, wiele arkusze poliwęglanowe zawierają specjalną warstwę ochrony przed uv, a przy tym światło słoneczne przeskakuje on w wystarczającej ilości. Budynki pokryte poliwęglanu, zwykle są demontowane na zimę, choć materiał ten jest odporny na mróz i zmiany temperatury.

Metalowe pokrycia dachowe

Do tworzenia takiego dachu zwykle wykorzystują arkusze blachodachówki lub blachodachówki. To dekarstwo wygląda bardzo delikatnie. Waga takich materiałów – bardzo mały, tak i one nie są drogie. Wzmocnienie szkieletu również nie jest wymagane. W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę kolorów i rozmiarów arkuszy blachodachówki i folii, co pozwala na tworzenie oryginalnych kompozycji.

Jest dachówką jedną wadę, która dla niektórych jest istotne. Ten rodzaj pokrycia jest bardzo głośny. Nawet w przypadku nasilenia wiatru arkusze mogą powodować wibracje, a podczas deszczu dźwięk staje się bardzo silny. Ten problem można rozwiązać, jeśli podczas montażu użyć specjalne uszczelki, które pochłaniają wibracje i tym samym obniżają poziom hałasu.

Bitumiczne materiały

Takie materiały nazywane są miękkie dachówką. Niektóre z nich są tworzone na bazie metalu i asfaltu, a ponieważ łączą w sobie ich pozytywne cechy. Na zewnątrz znajduje się warstwa posypki z bazaltu, który służy jako dodatkowe zabezpieczenie. Taki materiał może być stosowany praktycznie do każdego rodzaju dachów, niezależnie od stopnia kąta nachylenia połaci. Materiał jest akustycznej i izolacji cieplnej i całkowicie szczelne. Jest to jeden z najlepszych nowoczesnych materiałów i dlatego, wybierając, czym pokryć dach altany, koniecznie przyjrzyj do dachówki bitumicznej. Do wad tego materiału można przypisać jej koszt, tak jak ona nieco wyższa kosztów standardowych folii lub poliwęglanu.

Dachówka ceramiczna

Materiał ten można uznać za przestarzałe, ale niektórzy właściciele domów, altan, zwłaszcza za granicą, do tej pory wolą dachówkę ceramiczną. Do zalet dachówki można przypisać jej trwałość i długą, aż do 100 lat, żywotność. Płytki ceramiczne praktycznie nie zmienia swoich właściwości pod wpływem słońca, śniegu, niskich lub wysokich temperatur. Się łatwo otworzyć nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji, ponieważ gonty można w razie potrzeby podzielić lub pokroić. Poza tym, ona ma wysoki sufit.

Wadą jest duży ciężar. Nie wytrzymuje ona i obciążeń mechanicznych.

Niestety, teraz nie jest tak dużo rzemieślników, zajmujących się montażem naturalnej dachówki, a ponieważ koszt prac jest dość wysoka.

Warto przeczytać:

  • grill z dachem własnymi rękami z cegły;
  • jak pokryć szczyt dach metalowej płytki własnymi rękami;
  • kolektory słoneczne z rękami w warunkach domowych.

Czy zauważyłeś błąd? Wybierz i naciśnij Ctrl + Enter, aby nam powiedzieć.

Doradzac

Zgłoś literówkę

Tekst do wysłania do naszych redaktorów:

bn